özgüven geliştirme yolları

Kendine olan özgüvenini kazanmak hayatta sahip olduğun potansiyeli en yüksek seviyede kullanabilmen ve hayatta daha başarılı olman için şarttır. Yüksek özgüven öylesine büyük bir etkendir ki istersen doğuştan çok yetenekli biri ol ancak özgüvenin düşükse sürekli çekineceğin için yetenekli olduğun alanda bile yeterli başarıyı sağlayamayacaksın! Peki özgüven kazanma yolları nelerdir ?

Özgüven nedir ?

Öncelikle dünyada her şeye karşı sabit bir özgüveni olan tek bir kişi bile yoktur. İnsanlar hangi alanda daha başarılıysa o alanda özgüvenli hissederler. Bunu şu yüzden söyledim: başarılı olmadığın ve olumlu tecrübeler yaşamadığın bir alanda özgüvensiz olmak çok normal! Bir kere bunu kafana yazmalısın. Mesela insanlarla konuşurken özgüvensiz hissediyorsan demek ki sosyal olarak yeteneklerin henüz yeterince gelişmiş değildir. Çünkü eğer sosyal olarak becerikli olsaydın çekinmeyeceğin ortada olan bir gerçek.

Ya da hayatında yepyeni, önemli bir değişiklik yapmak istiyorsun ve bu adımı atmak konusunda oldukça özgüvensizsin diyelim. Bununda sebebi aynı şekilde hayatında daha önce böyle bir şey yaparak olumlu bir tecrübe edinememiş olmandır.

Özgüvensiz olduğun alanları belirle

özgüven kazanmaHayatta şuana dek güçlü bir özgüvenin olmadıysa ya da kaybettiğin özgüvenini geri kazanmak istiyorsan birazdan açıklayacağım bu özgüven kazanma yolları nı uygulamadan önce hangi alanlarda özgüvenini geliştirmek istediğini belirlemelisin.

Eğer insanlarla konuşurken, insan içindeyken özgüvensiz hissediyorsan ya da bir sevgili bulma konusunda özgüvensiz hissediyorsan öncelikle bunları tespit et. Çünkü bu alanlardaki özgüvensizliğinin adım adım üzerine gidebilmen için bunları iyi bir şekilde tespit etmen gerek.

İç sesinizi susturun

Sonrasında da bu istediğiniz konuda özgüvenli ve başarılı olmayacağınızı size söyleyip duran iç sesinizle mücadele etmeyi öğrenmelisiniz. İçsesiniz tamamen geçmişteki deneyimlerinize bağlı olarak beyninizin içinde sadece sizin duyabileceğiniz şekilde size fikir beyan eder. Bunun kötü tarafa bazen hiç susmayı bilmemesidir. Ve siz o sürekli konuştukça bu negatif düşünceleri yüzde yüz doğru olarak algılarsınız. Bu da özgüven kazanma yolları üzerine kafa yorarken sizi olumsuz etkiler. Oysa ki iç ses sadece geçmişteki tecrübelere dayalı konuşulan çarpıtılmış gerçekleri dile getirir.

Bir kere olumsuz konuşan ve yapamayacağınızı söyleyen iç sesinizi susturmayı öğrendiğinizde artık özgüvenli olmak için önünüzde büyük bir yol açılacaktır. Hiçbir geçmiş kötü tecrübe ve başarısızlık sizin gelecekte aynı alanda daha iyi bir tecrübe ve büyük bir başarı kazanamayacağınızın göstergesi olamaz.

Özgüven kazanma yolları ararken bu büyük başarısızlıkları aklınızda tutun

Dünyadaki şuan çok başarılı insanlardan bazılarının geçmişlerinde çok büyük başarısızlıklar vardır. Şimdi

özgüven kazanma yollarıbu başarısız kişilerden birkaçının büyük başarısızlıklarını kısaca bir göz atalım.

  • Stephan King: Stephan King’in ilk romanı öylesine başarısız olmuştu ki onu yayımlatmaya çalışırken tam 30 kere reddedilmişti. Bugün ise çağımızın en tanınan ve başarılı roman yazarlarından biri haline geldi.
  • Albert Einstein: Hepimizin tanıdığı dünyaca ünlü bilim adam Einstein zamanında okuldan atılmıştı. Ve sonrasında bilime ve insanlığa sayısız büyük faydaları oldu.
  • Steve Jobs: İstisnasız herkesin tanıdığı ve hepimizin hayatlarını bir noktada etkilemiş bu isim
    zamanında Apple firması tarafından işten atılmıştı. Eğer böyle bir durum olsaydınız özgüveniniz düşer ve depresyona girebilirdiniz değil mi? O ise vazgeçmedi ve yeni bir firma kurdu, sonrasında bu alandaki başarılarıyla kendini ispatladı ve Apple firması tekrar onunla çalışmak için can atar hale geldi. Ve şuan cep telefonu kullanım alışkanlarımızı kökten değiştiren bir çok faydalı ürünü tasarlayan kişi zamanında işten atılan Steve jobs’un ta kendisidir.

Kısacası özgüven geliştirmek istediğin alanda geçmişte büyük bir başarısızlığının olmasın hiçbir önemi yoktur. Gerçek özgüvenin göstergesi ne kadar düşsen de ayağa kalmaktaki ısrarındır.

Engeller beni durduramaz, her bir engel kararlılığımı daha da güçlendirir. – Leonardo da Vincikızlarla tanışma eğitim seti

Özgüvensiz olduğun alanın üzerine git

Özgüvensiz olduğun alanları belirledikten sonra özgüven kazanma yolları ne diye merak ediyorsan en basit ve en etkili yöntem kesinlikle üzerine gitmektir. Mesela sosyal olarak özgüvensiz hissediyorsan bu alanın adım adım üzerine gitmeni sağlayacak bir eylem plana hazırlamalısın.

Peki özgüven geliştirmek konusunda dikkat edeceğin şeyler nelerdir ? Kısaca buna da değineyim.

Adım adım ilerleme yöntemini kullan

Her gün bir önceki günde yalnızda yüzde 1 daha iyi olursan 6 ay ın sonunda kendini ne kadar geliştireceğini hayal edebiliyor musun ? Bu yüzden acele etme ve adım adım ilerle.

Gelişimini günlük olarak değil aylık olarak değerlendir

Özgüven geliştirme çabandan elde ettiğin sonuçları günübirlik ya da haftalık olarak değerlendiriyorsa hatalı bir ölçüm yapmış olursun. Çünkü adım adım ilerlemen gerektiği için farklar aydan aya ya da 6 aydan 6 aya daha ne bir şekilde görülür. Bu da özgüven kazanma yolları konusundaki çalışmalarını yaparken biraz sabırlı olmanı ve uzun dönemli hedeflerine kitlenmeni önemli hale getiriyor.

DİKKAT: BU EĞİTİM SETİ HAYATINI DEĞİŞTİREBİLİR !

Sarsılmaz bir özgüvene gerçekten sahip olmak ve kızları bu özgüven ile kolayca etkilemek ister miydin? Senin için hazırladığım bu devasa eğitim setinde özgüvenli bir birey olmanın kesin yollarını anlattım. Bu eğitim setini okuduktan sonra sadece özgüvenli olmakla kalmayacak artık güzel kızlarla tam olarak nasıl tanışacağını, nasıl muhabbet edeceğini ve ilişki yaşayabileceğini öğreneceksin. Üstelik tüm bunlara %100 bilimsel yolları uygulayarak ulaşacaksın. İncelemek için tıkla: ÇEKİCİ ERKEK EĞİTİM SETİ

BENZER KONULAR:

 


Secret
Secret

Sitenin tek yazarı olarak Secret nickini kullanıyorum. Okuduğunuz yazılara yorum yaparak makaleyle alakalı fikirlerinizi belirtebilir, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments