Özgüven dediğimiz bu şekilsiz soyut kavram hayatımızı nasıl yaşamamız gerektiği konusunda bizden önce söz sahibidir. Ancak onun izin verdiği sınırlar dahilinde yaşarız hayatı. Görünmez sınırlarımız ve yapabileceklerimiz özgüvenimiz ile çizilmiştir. İşte özgüven sahibi olmak ya da olmamak hayatımızda bu kadar önemlidir.

Peki bu özgüven kimde olur? Sende var mı? Ne işe yarar?

Psikoloji biliminin kurucuları zamanında karakter özelliklerinin nereden geldiğini araştırdıklarında, şu soruyu sormuşlardır: karakter dediğimiz şey doğuştan mı gelmekteydi yoksa doğduktan sonra çevrenin etkisiyle mi oluşuyordu? Sonunda kabul edilen en geçerli fikir, doğuştan gelen karakterinde bir etkisi olduğu ancak karakterin büyük oranda çevre etkisi ile şekillendiği savı olmuştu.

Özgüven sahibi olmak neye bağlıdır ?

Denir ki: “bir insan çocukken dünya hakkında öğrenebileceği her şeyin yüzde 90’ını zaten öğrenmiştir.” Nasıl mı? Bilinçaltı bir deniz gibidir, erken yaşamımızda kendimizi neye layık hissettirildiysek, kendimiz ve çevremiz hakkında nasıl duygular edindiysek, çok büyük oranda gelecekteki yetişkinlik yaşamımızı da bu duyguların ışığında ya da gölgesinde yaşarız. İnsan da mantığıyla düşünüp duygularıyla hareket eden bir varlık olduğundan bu duyguların esiri oluruz. Kendimizi sevme eğilimden mi olduk, sevmeme eğiliminde mi? İçe dönük mizaçlı mı, dışa dönük mü? Kendimizi güvende hissediyor muyuz hissetmiyor muyuz? Bütün bu duygular çocuğun yetişkinliğe geçiş ve sonrasında yaşam macerasının senaryosunu direk olarak etkiler. Her şey güzelse sorun yok. Ancak bir şeyler ters gittiyse korkma, hepimizin yaşamında kendimize göre zorlukları oldu, kötü haber geçmişe dönüp bunları değiştiremeyiz, iyi haberse özgüvenin ve değerlerin ne olduğu hakkında doğru bir farkındalık edinmek bunları geliştirmede çok büyük bir avantaj sağlar, bu sayede özgüvenimizi bir duvar örer gibi tuğla üzerine tuğla koyarak inşa edebilir ve özgüven sahibi olabiliriz.

nasıl özgüven kazanılır

Özgüven kendin olmayı becerebilmektir

Gerçek bir özgüvenin en büyük belirtilerinden biri “İnsanın her yerde kendisi olmayı becerebilmesidir.” Evde nasılsa dışarıda da öyledir. Kendini durumlara ve insanlara göre değiştirme ihtiyacı duymaz. Hayata bakış açısını, prensipleri ve değerleri her neyse herkese karşı aynı biçimde yansıtabilir. Yerine göre kendini değiştirme ihtiyacı hissetmez. Erkeklerin çoğunlukla yaptığı gibi sosyal ortamında yada bir kızın karşısında, bir şeyleri saklama farklı gösterme yanlışına girmez. Özgüveninin kaynaklandığı tek nokta kendisidir. Çünkü bilir ki bir kişiye yada kişilere kendini farklı göstermeye çalışmak kendini küçültmek ve karşındakine üstünlüğü ilkelden vermektir.

Örnek vermek gerekirse,yeni tanıştığımız bir kızla oturup bir şeyler içerken, kendini olduğundan farklı göstermeye yada bazı özelliklerini değiştirerek anlatmaya çalışan bir insan, şu noktayı ıskalıyordur. Kendimizi karşımızdakine göre ayarlamanın altında kendimizi karşımızdakine beğendirme arzusu vardır. Ama olmadığımız biri gibi davranmaya çalışırken olmadığımız biri olduğumuzdaki sahtelik unsuru yüzünden, kaçınılmaz biçimde özgüvenimizi kaybederiz. Yapılması gereken evde ve dışarıda aynı kişi olmaktır.kızlarla tanışma eğitim seti

Özgüven güçlü bir afrodizyaktır

Özgüven en güçlü afrodizyaklardan bir tanesidir, kadınlar da en çok bu özelliğe sahip olan erkeklere çekilir ve özgüvensizken öyleymiş gibi davranmak neredeyse imkansızdır çünkü özgüven çoğu zaman bilinçaltı yolla ince nüanslar ile karşımızdakine aktarılır.

Nasıl özgüvenli olunur?

Aslında özgüvenli olmanın tek bir boyutu yoktur ve her alanda özgüven mevcut değildir. Örneğin insanlar içinde özgüvensiz hissediyor olabilirsin ama bilgisayar başında programlamayla uğraşırken en özgüvenli insanlardan biri olabilirsin. Ya da sosyal olarak çok özgüvenlisin ama araba kullanırken dünyanın en özgüvensiz insanı olabilirsin. Hangi alanda özgüven sıkıntısı yaşıyorsanız bu o alandaki olumlu tecrübelerinizin çok az olması ve olumsuz tecrübelerinizin çok olmasından kaynaklanır. Biliyorum bu sorunun oldukça basit bir yanıtı olduğu için sizi tatmin etmeyebilir ve belki çok karmaşık bir yanıt bekliyorduz ama Amerikayı baştan keşfetmeye gerek yok!

İnsanlar içinde özgüvensizsen gününün yarısını insanların içinde harca ve bunun aylarca devam ettir bakalım. Ne olur biliyor musun? Sosyal olarak en az 2 kat daha özgüvenli olursun. Ya da topluluk önünde konuşurken özgüvensiz hissediyorsun, topluluk önünde utanıp özgüvensiz hissetmekten kaçmayıp ısrarla yaptığın konuşmaların sayısını arttırırsan eninde sonunda en az 5 kat daha özgüvenli hissedeceğini garanti ederim. Söylediğim gibi özgüven sahibi olmak dünyadaki tüm alanlarda hissedilek ortak bir durum değildir. Hangi alanda özgüvenli olmak istiyorsanız o alana yatırım yapmalısınız. Ve çeşitli alanlarda yeterlililiğiniz arttıkça kendinize olan genel özgüveninizde yükselecektir. Umarım kafanızdaki özgüven sahibi olmak konusundaki karmaşaya derman olabilmişimdir.

Kendini Daha Özgüvenli Olmak Konusunda Eğitebileceğin Bir Kitap Seti Tavsiyesi:

Özgüvenini en az 3 katına çıkarmak fikri kulağına nasıl geliyor ? Tamamen bilimsel yöntemlerle hazırlanmış olan özgüvenini arttırmak ve karşı cinse yaklaşımında çok daha çekici olmanı sağlayacak bu eğitim setini incele: ÇEKİCİ ERKEK KİTAP SETİ

BENZER KONULAR:


Secret
Secret

Sitenin tek yazarı olarak Secret nickini kullanıyorum. Okuduğunuz yazılara yorum yaparak makaleyle alakalı fikirlerinizi belirtebilir, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
miran
miran
1 yıl önce

merhaba çekici erkek kitap setini almak istiyorum ödeme nasıl yapılıcak tümünün toplam fiyatı nekadar bu konuda bilgi almak istiyorum

miran
miran
1 yıl önce

tamam abi:)