sosyal fobi çözüm yolları

Eski bir sosyal fobili olarak seni çok iyi anlıyorum. İnternette sosyal fobi nasıl yenilir konusuyla alakalı yüzlerce bilgi bulabiliyorsun ama bu bilgilerden kaç tanesi sosyal fobini azalttı ? Sosyal fobiyi yenmek için kapsamlı ve uzun süre uygulaman gereken bir plana ihtiyacın var.

Sosyal fobi nasıl yenilir sorusunun cevabını açıklıyorum

Sosyal fobililer genelde gaza gelip kendilerini zorlayacak şeyleri birkaç kez denedikten sonra eski yaşantılarına ve alışkanlıklarına hızlaca geri dönerler. Çünkü yeni denedikleri şeyler onlar için oldukça streslidir ve bunu uzun süreli bir şekilde devam etme iradesi göstermekte zorlanırlar.

Her sosyal fobilinin sosyal fobiyi yenme sürecinde beynini yeniden planlamaya, hayat karşısında daha fazla tecrübe kazanmaya ve kendilerine olan özsaygılarını yükseltmeye ihtiyaçları vardır. Şimdi benim sosyal fobi çözüm yolumu sana açıklıyorum.

sosyal fobi nasıl yenilir

İnatçı ol

Küçüklüğünden beri futbol topuyla büyümüş bir erkek düşün, bir de futbol topunu sadece televizyondan izlediği futbol maçlarında görmüş bir erkek düşün. 30 yaşlarına geldiklerinde bu iki erkek bir halı saha maçında karşılıklı takımlarda bir halı saha maçı yapmak üzere buluşuyorlar. Futbol oynama becerisi olarak arada oluşacak farklı düşünebiliyor musun?

Sosyal durumlara, sosyal iletişime, insanlara aşina olmakta böyle bir şey. Sosyal bir çevrede, insanlara aşina bir şekilde sürekli konuşarak büyümüş bir kişi ile, insanlardan uzak, iletişimsiz büyümüş kişi de doğal olarak aynı olmaz. Neden sosyal fobili olduğunuz çok açık değil mi ?

Sosyal fobiyi yenmek istiyorsanız insanlara ve iletişime maruz kalmalısınız. Bu işi tıpkı bir çocuğun emeklemesi ve yürümesi gibi halletmeniz gerekiyor. Sihirli değnek arayışı size sadece zaman kaybettirir ve gelişiminizi yavaşlatır.

Sosyal fobi nasıl yenilir sorusuna cevap arayan sosyal fobililerde çok sık gözlemlediğim bir hata, yapmayı kafaya koydukları bir şeyi birkaç kez denedikten sonra inatçı olmayı bırakıp kendi güvenli ortamlarına dönüp şikayet etmeleridir. Çünkü şikayet etmek her zaman daha kolay bir yoldur.kızlarla tanışma eğitim seti

Düşünmek değil, eylemler seni istediğin sonuca ulaştırır

Sosyal fobi nasıl yenilir sorusuna vereceğim diğer önemli cevap aşırı analiz yapıp düşünmeyi azaltarak eylemlere odaklanmaktır. Düşünmek size hiçbir şey kazandırmaz. Düşünmek eylemleri azaltıcı bir etki yaratır. Çünkü düşündükçe yapacağınız şeylerde en az olasılığa sahip olan kötü taraflarını büyütmüş olursunuz. Düşünmek sosyal fobi çözüm konusunda size hiçbir avantaj sağlamaz.

Hayattaki en büyük kişisel keşiflerimden biri, insanın her gün yaptığı şeye dönüşeceğini tecrübe etmiş olmamdı. Hayatında hergün düzenli olarak ne ile uğraşıyorsan hayatında onu çoğaltırsın. Hergün saçma sapan düşünceler üzerine yoğunlaşırsan hayatında bunlar çoğalır, gidip işe yarar bir şeyler tecrübe edersen hayatında o alanlarda başarılı olursun.

Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir – Einstein

Evden nadir bir şekilde çıkıp, kendini zorlamadan sosyal iletişimi geliştirmeyi istemek ve sosyal fobi çözüm konusunda ilerleme istemek sadece beyninin içinde futbol oynama hayali kurarak harika bir futbolcu olmayı istemek gibi bir şeydir. Her gün evden çıkmazsanız sosyal yetenekleriniz kısıtlı olur, her gün berbat bir şekilde insanlarla konuşursanız bile 1 sene sonra olduğunuz noktadan en az % 50 daha iyi konumda olacağınızı garanti ederim.

Sosyal fobi çözüm yolları

sosyal fobi kurtulma yolu

Otomatikleşmiş düşünceleri yakala

Sosyal fobi nasıl yenilir sorusunun diğer bir cevabı ise otomatik düşüncelere karşı tetikte olmaktır. Beyin insanın hayatını kolaylaştırmak için gün içindeki düşünceleri ve eylemleri otomatikleştirir. Bir şeyi çok defa yaparsanız o artık otomatik olur. Sosyal fobiliyi rahatsız eden negatif düşüncelerde tıpkı düşünmeden diş fırçalamak, araba kullanmak gibi otomatikleşmiş düşüncelerdir. Sırf otomatik olarak öyle düşünmeniz gerçek dünyada bu düşüncelerin doğru olduğu anlamına gelmez. Sosyal fobide negatif düşüncelerin sürekli aklınıza gelmesi beyninizde o nöronların arasındaki bağlantıların zamanla çok güçlü hale gelmesidir. Çünkü çok sık kullanılıyorlardır. Bu düşünceler aklınıza geldiğinde düşünceleri önemsemez ya da düşünceye rağmen eylem yaparsanız artık o nöronlar arası bağlar zayıflayacak ve düşünceler zamanla kaybolacaktır. Kısacası aklınıza gelen negatif düşüncelerin sizi demoralize etmesine izin vermeyin. Çünkü o düşünceler gerçekle değil sadece alışkanlıklardan ortaya çıkan düşüncelerdir.

Hayatınızda bir alanda yetkin ve uzman olun

Hayatta bir alanda kendinizi çok iyi geliştirmeniz ve o alanda bilginiz ve tecrübenizle kendinizi ispatlamanız kendinize yeterlilik algınızı yükselteceği için sosyal fobi çözüm konusunda büyük bir adım atmanızı sağlayacaktır. Bu hobiniz ya da işinizle alakalı bir şey olabilir. Mesela mesleğiniz programlamaysa birkaç programı çok iyi bilmek sizi aranılan kişi pozisyonuna sokar. Ya da web tasarım yapıyorsanız bu işi öyle iyi yapın ki yine tercih edilen ve zamanı değerli bir insan haline gelin. Hobi olaraksa çok iyi gitar çalmak, fitness a giderek harika bir vücut yapmak gibi şeyler de sizin elinizde olan şeylerdir. İnsanlar bu konularda size gelerek tebrik eder, size sorular sorar, danışırlar. Kısacası bir konuda çok iyi olmak, hiçbir konuda iyi olmayıp evde Tv izleyen bir sosyal fobiliye göre kurtuluş gününüzün çok yakında olduğunu size işaret eden bir göstergedir. Bu noktaya önem vermen kafandaki sosyal fobi nasıl yenilir arayaşına önemli bir cevap olacaktır.

Kişisel yeterliliğinizi arttırın

Eğer hala arkanızı aileniz topluyorsa, yardımsız bir şekilde hayatta kalmakta zorlanıyorsanız sosyal fobili olmak için nedenleriniz hiç de az değil! Bu aslında size bir yardım gibi görünse de siz fark etmeden kişisel yeterlilik algınıza zarar vermektedir. Ve sosyal fobi çözüm konusunda sizi zayıf bırakmaktadır. Kurtun ensesi neden kalındır bilirsiniz! Kendi işini sadece kendisi yaptığı için! Günlük yaşamınızı disipline edip çeki düzen vermek, kendinize yetecek kadar para kazanmak, yardımsız bir şekilde ayakta kalmak basit şeyler gibi görünebilir ama kendinize yeterlilik algınızı arttırarak özgüven depolamanızı sağlar. Kafanızdaki sosyal fobi nasıl yenilir soruna verilecek önemli cevaplardan birisi de budur.

Rahatlık alanı kavramı üzerine çalışın

Rahatlık alanı hayatta sizin rahatça yaptığınız şeyleri içine alan alandır. Yani evde zaman geçirmek, internetten bir şeyler izlemek, ailenizle basit gündelik konuşmaları yapmak rahatlık alanınızın içindedir. Rahatlık alanının dışındaki aktivitelerse sizin yaparken stres yaşadığınız anksiyete seviyenizi arttıran şeylerdir. Rahatlık alanınız içindeki şeyleri yapmaya devam etmek sizi geliştirmezken, rahatlık alanınız dışındaki şeyleri yapmak sizi geliştirir ve sosyal fobi çözüm konusunda önemli adımlar atmanızı sağlar. Biliyorum rahatlık alanının dışındaki şeyler sizi zorlayacaktır ancak zorlanmanın olduğu yerde gelişme olur. Bir kelebek kozasından çıkmadan hemen önce kozayı yırtmaya çalışır, bu çabası çok zorlayıcıdır ve günlerce sürer. Ancak bu çabayı zaferle sonuçlandırdığında artık güçlü ve özgürdür. Sosyal fobi nasıl yenilir konusunda temel çözümlere değinmeye çalıştım. Sana kalan tüm bu saydığım şeyleri bebek adımlarıyla hayatına geçirmendir.

Sosyal fobili  bir  erkeği  bir  kadın  tavlama  ustasına  çevirebilecek bir eğitim  seti  :

Sosyal fobili bir erkek için en zor şeylerden biri de bir kız arkadaş bulmaktır. Utangaçlık ve iletişim sorunları nedeniyle kızlarla ne konuşacaklarını bilemezler. Sen de bir sosyal fobili olarak bu durumu yaşıyorsan zamanında sosyal fobiyi aşmış bir erkek olarak sana A’dan Z’ye bir şekilde kızların psikolojisini çözmeyi, utangaçlığı yenmeyi ve nasıl çekici, karizmatik bir erkek olacağını öğretiyorum. Bu kitap setini okumak sosyal fobini çok kısa zamanda yenerek güzel kız arkadaşlar bulmanı sağlayacak: ÇEKİCİ ERKEK KİTAP SETİ

Benzer Konular:


Secret
Secret

Sitenin tek yazarı olarak Secret nickini kullanıyorum. Okuduğunuz yazılara yorum yaparak makaleyle alakalı fikirlerinizi belirtebilir, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments