alfa erkek nedir

Alfa ne demek sorusunun cevabını aslında en açık şekilde hayvanlar alemine bakarak alabiliriz. Hayvanlar aleminde insanoğlunda olduğu gibi bireylerin nasıl davranması gerektiğini belirleyen ve davranışlara sınır getiren yasalar olmadığı için orman kanunları hakimdir.

En iri, güçlü görünen, kavgalarda en çok galibiyet alan alfa erkek hayvan en çok dişiyle çiftleşme hakkı kazanır ve soyunu devam ettirebilir. Ancak insanlarda bu sistem medenileşmiştir ve bireylerin diğerlerini şiddet ve kavgayla bastırması kanunlarla kısıtlanmıştır.

Alfa ne demek sorusuna vereceğim cevap insanlar aleminde büyük oranda dominantlıkta gizlidir. Dominantlık demek baskın karakter olmak demektir. Fakat hayvanlar alemi ile insanlar aleminin dominantlık ve baskınlık işaretleri birbirlerinden oldukça farklıdır.  İnsanlar çeşitli davranışlarlarla dominantlığı diğer insanlara yansıtırlar.

Alfa erkek nedir ?

Hayvanlar aleminde en güçlü olan hayvan dominant olurken insanlar aleminde şiddet uygulamak toplumsal kurallar ile sınırlandırıldığı için dominantlık farklı işaretlerle ortaya çıkar demiştim. Şimdi bir insanın toplum içinde diğerlerine göre daha dominant, baskın, alfa görünmesini sağlayan kriterlere bir göz atalım:

 • Duygusal olarak güçlü olmak (En önemli madde)
 • Fikirlerini başka kişilere kabul ettirebilme, uygulatabilme becerisi
 • Davranışsal faktörler (Kendinden emin görünmek, kararlı olmak, ne dediğini bilmek vs.)
 • Dış görünüş olarak güçlü görünmek
 • Toplumsal statüye ulaşmak
 • Parasal güce sahip olma yeteneği
 • Başarı hissiyatı ile gelen dominantlık hissi

Alfa erkek ne demek konusunda hayatın içinden örnekler

Alfa erkek ne demek soruna hayatın içinden bir kaç örnek verirsem, konu kafanda daha iyi canlanacaktır. İstisnalar haricinde bu kişiler en azından kendi ortamlarında alfa olarak algılanırlar. Alfa nedir konusunda örnekleri, kişinin alfa erkek olmasının nedenleriyle beraber sıralıyorum :

 • Futbol takımına kaptanı konumundaki oyuncunun kaptan seçilmesinin nedeni yaratıcılığı, tecrübesi ve diğer oyuncuları yönetmedeki becerileridir. Dolayısıyla takımında alfa erkek olan kişi odur.
 • Üniversitedeki öğretim görevlisi en azından üniversitenin içinde alfa olarak algılanan kişidir. Çünkü tüm emekleri sonucunda oradaki öğretici kişi konumuna yükselmiştir. Ve bir çok öğrenci o kişinin sözlerine önem vermektedir.
 • Resim atölyesindeki hoca atölyenin alfasıdır. Çünkü diğer insanlara en azından atölye ortamında bir işin nasıl yapılacağını öğretiyordur.
 • Dizide başrol oynayan oyuncu oranın alfası konumundadır. Dizideki olayla onun etrafında dönüyordur ve en can alıcı rolü kapmıştır.
 • Sınıf başkanı genelde ortamdaki alfa olarak algılanan kişidir. Çünkü baskın bir şekilde diğer öğrencileri yönlendirebilir ve onları organize etme yeteneğine sahiptir.
 • Ülkeleri yöneten kişiler ve kanaat önderleri alfalardır. Çünkü pek çok kişiyi duygusal seviyede etkileme ve yönlendirme gücüne sahip bir karakterleri vardır.
 • Arkadaş ortamındaki muhabbeti en çok döndüren, kişileri hangi kafelere, hangi aktivitelere gidileceği konusunda yönlendiren kişi alfa erkek olarak görülür. Çünkü sosyal olarak yeteneklidir, nerede ne yapılacağını bilir ve sözünü diğer insanlara dinletebiliyordur.

Görültüğü gibi alfa nedir sorusuna yoğunlaşırken, bu kişilerin alfa olarak algılanmasının nedenlerine de dikkat etmelisin. Şimdi sana arka erkek nedir sorunun cevabını vermiş oldum, peki ama dış görünüş olarak güçlü görünüp de hiç  dominant olmayan erkek yok mu ?

Aynı şekilde zengin ya da statü sahibi olup da diğer insanların her dediğinden etkilenen pasif kişiler mevcut değil mi ?

Evet mevcut…

Çünkü alfa ne demek sorusunun cevabı tek bir kritere bağlı değildir!  Önemli olan alfa erkek özelliklerinden her birinden bir miktar kendine katarak dominant olmandır.

Alfa erkek olmak için seni engelleyen faktörler

Alfa erkek olmak için yukarıda saydığım alfa kişilik özellikleri arasında bulunan “duygusal güç” en önemli maddedir. Duygusal gücün anlamı kısaca şudur : dış faktörlerden mümkün olduğunca az bir şekilde etkilenmek. Dış faktörler: başkalarından gelen bir eleştiri, sana karşı yapılmış duygusal şiddet, baskı, yaşadığın bir sözlü tartışma gibi şeyler olabilir.

Aşağıdaki durumlara benzer şeyler yaşıyorsan duygusal gücün zayıftır diyebilirim, dolayısıyla alfa erkek olmazsın:

 • Biriyle tartıştığında bu tartışmanın gerginliğini uzunca bir süre üzerinden atamıyorsan!
 • Bir kız tarafından reddedildiğinde bunu uzunca bir süre kafaya takıyorsan!
 • Hiç tanımadığın bir insanın hakkındaki olumsuz fikir beyanı seni oldukça sarsıyorsa!
 • Hayatında baş gösteren bir olumsuzlukta hemen depresyona giriyorsan!
 • En ufak olumsuzlukta hedeflerinden kopuyorsan!
 • Sürekli olarak ruh halin gün içinde güçlü bir şekilde dalgalanıyor ise!
 • Kendini hayatta olmak istediğin noktaya ulaştırmak konusunda çaresiz hissediyorsan!
 • Senin hakkında söylenen negatif bir söz gününü mahvetmeye yetiyorsa!

Tüm bu faktörler alfa ne demek diye soran erkekler için çok önemli birer çıkış noktasıdır. Kısacası, dışarıdan gelen etkiler sani kendi içinde fazlaca etki edebiliyorsa duygusal gücün zayıftır. Ve bu yetersiz duygusal güçle ne yaparsan yap dominant, alfa erkek olamazsın.

alfa ne demek
Duygusal güce sahip olmak alfa erkek olmak için en önemli kişilik özelliklerinden biridir !

Yukarıdaki görselde Warren Buffett tarafından da önemi vurgulanan duygusal gücü anlaman bakımından çok önemlidir. Diğer insanlardan gelen kelimeler seni kontrol edebiliyorsa, bu herkesin kolayca senin duygu durumuna kolayca müdahale edebileceğini ve seni yönlendirebileceği anlamına gelir! Bu durumdaki bir kişi ancak alfa erkeği taklit eden bir beta erkek olabilir.

Alfa erkek nasıl olunur ?

Alfa erkek olmak çoğu erkeğin yapmaya çalıştığı gibi bir kaç alfa davranışı ezberleyip taklit ederek olmaz. Yabancı dizilerde gördüğün alfa erkeğin hareketlerini yaparak hiçbir zaman alfa olamayacaksın. Alfa erkek olmak için alfa zihin yapısına sahip olmalısın.

Zaten hiç bir alfa erkek “ne yaparsam daha alfa görünürüm” diye düşünmüyordur. Hatta alfa olmak konusunda özel bir istekleri bile bulunmaz bu kişilerin. Alfa düşünce yapısına sahip olman için o karaktere yakışır şekilde hayatını dizayn etmen gerekir. Pek çok erkek şunları yaparak yapay bir şekilde alfa olmaya çalışırlar, ancak bunları yapmak erkekleri komik gösterir :

 • Yavaş ve ağır hareket ederler
 • Karizmatik bir şekilde bacak bacak üzerine atmaya çalışırlar
 • Sert bakmaya çalışırlar
 • Koltuğa oturduklarında yayılır ve çok yer kaplamaya çalışırlar
 • Sürekli yapay bir şekilde rol keserler
 • İnsanlara emir vererek konuşmaya çalışırlarBu davranışlar YANLIŞTIR !

Bu hareketleri yapan erkeklerin yaptığı hata şudur:

“Eğer alfa erkek olmak için çaba gösterdiğin belli olursa, bu sadece daha da beta bir erkek olarak görünmene yol açar ! “

Alfa erkek nasıl olunur sorusu için ek kişilik özellikleri

Şimdi bahsedeceğim alfa erkek özellikleri duygusal güçten özelliğinden sonra kafandaki alfa erkek nedir sorunu iyice netleştirmeni sağlayacaktır.

Alfa erkek işini iyi yapar:

Nasıl bir işe sahip olursa olsun işini iyi yapamayan bir alfa düşünebiliyor musun ? Kendine saygısı olmayan insanlar işlerini iyi yapmazlar. İşini iyi yaparsan kendinden emin bir hale gelirsin. Ve çevrene yetenekli, becerikli, iş disiplini olan güçlü bir imaj yansıtırsın.

Alfa kendinden emindir:

Kendinden emin olmayan bir alfa hayal et bakalım ? Edemezsin ! Çünkü öyle bir şey yok.  Kendinden emin davranmamak dominantlığın tam zıttıdır! Kendinden emin olmayan bir kişinin temel sorunu kendisini sevmemesidir. Kendisini sevmeyen birini de başkaları ne sever, ne de saygı duyar. Eğer bu konuda eksiğin varsa önce kendine saygını oluşturmaya çalışmalısın.kızlarla tanışma eğitim seti

Alfa insan iletişiminde başarılıdır:

Toplumda alfalık derecen büyük ölçüde insanlar arasındaki sosyal hiyerarşiye göre ölçülür. İletişimde ne kadar başarılı olursan ve insanlara ne kadar etki edebilirsen o kadar alfa olarak algılanırsın. İnsanlardan çekiniyorsan alfalığa elveda diyebilirsin. İnsanlardan korkmamanın yolu da sosyal korkularını alt ederek kişilerle kaliteli bir iletişim kurabilme yeteneğine sahip olmaktan geçer.

Alfa kişisel başarılarından beslenir:

Hiç bir şey başarmayan bir alfa ? Hiç sanmıyorum ! Başarı diğer insanlar üzerinde bir afrodizyaktır ve otomatik olarak senin bulunduğun ortamın lideri konumuna gelmeni sağlar. Hayatta kendine küçük ve büyük hedefler koy. Ve zamanını bu hedeflere ulaşmak için harca.

Alfa sağlıklı ve güçlü görünür:

Sağlıklı ve güçlü görünmek kişinin hem kendine değer verdiğini hem de gelecek nesillere aktaracak sağlıklı, güçlü genlere sahip olduğunu gösterir.

Alfa erkek kaynaklara ulaşmada başarılıdır:

Alfa erkek nedir sorunun bir diğer cevabıda kaynaklara ulaşma konusunda başarı seviyesinde gizlidir. Eski çağlarda kaynaklar kendine ait bir mağara bulmak, savaş aletlerine sahip olmak, yiyeceğe ulaşabilme becerisine sahip olabilmekken, günümüzde kaynaklar para ve statü olarak şekil değiştirmiştir.

Aklına zeki, çalışken ve becerikli bir erkek getir. Şimdi de bu erkeğin oldukça fakir ve kötü bir hayat sürüyor olduğunu düşün. Bu oldukça zor bir ihtimaldir. Çünkü bu erkek sahip olduğu tüm bu yetenekleri kullanarak daha iyi bir hayat sürmeyi başarabilir.

Para ve statüye sahip olmak hırsızlık yapmıyorsa o erkeğin zekasına, çalışkanlığına ve becerikli bir erkek olduğuna işaret eder. Kendisi, kadını, çocukları ve sevdikleri için kaynaklara en iyi şekilde ulaşabilir. Böylece karşındaki kişiler seni daha dominant ve alfa olarak algılar. Ancak vasat bir maaşla vasat bir işte çalışıyorsan, kapasiten o kadar olarak görülür. İradesiz, daha az zekalı ve beta olarak algılanırsın.

Alfa erkek nedir ve alfa erkek nasıl olunur sorularının cevabını en iyi şekilde sana vermiş olduğumu düşünüyorum. Artık kafanda alfa ne demek sorusuna ek olarak söyleyeceğin şeyler varsa yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsin.

KIZLARIN  GİZLİ  AŞK VE ÇEKİCİLİK  MEKANİZMALARINI  ÖĞRENMEK  İSTER  MİSİN  ?

Kızlarla olan başarı seviyeni kökten bir şekilde değiştirmek ister misin ? Hoşlandığın kızları tamamen bilimsel olarak senden hoşlanmaya nasıl ikna edeceğini öğretiyoruz ! Bu eğitim setini bitirdikten sonra artık güzel bir kadını etkilemek için tam olarak ne yapman ve neler söylemen gerektiğini çok iyi biliyor olacaksın. Tıpkı bu eğitim setine daha önce sahip olan ve inanılmaz faydalar gören 100’lerce erkek gibi. Kadın tavlama sanatı konusunda 10 senelik bir tecrübenin eseri olarak yaratılmış bu eğitim setini incelemek için tıkla: ÇEKİCİ ERKEK EĞİTİM SETİ

BENZER KONULAR :

 

 

 

 

 


Secret
Secret

Sitenin tek yazarı olarak Secret nickini kullanıyorum. Okuduğunuz yazılara yorum yaparak makaleyle alakalı fikirlerinizi belirtebilir, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zaur
Zaur
1 yıl önce

<3

wolky
wolky
1 yıl önce

beta erkeği neden kısa boylu olarak resmettin? beta erkekler kısa erkekler midir? kısa erkekten alfa olmaz mı demek istiyosun yani?