her erkeğin bilmesi gereken bilgiler

Bu yazıda size kızlarla nasıl daha özgüvenli iletişim kurabileceğiniz, nasıl sevgili bulup ilişkilerinizi devam ettirebileceğiniz, hayatta nasıl daha çekici ve dominant bir erkek olabileceğiniz konularıyla ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Bu tavsiyeleri verirken de sizlere geçici çözümler değil, problemi kökten bir şekilde ortadan kaldıracak kalıcı çareler sunacağım. Kısacası çekici erkek nasıl olunur ve özgüven nasıl kazanılır gibi sorularına kapsamlı bir cevap bulmuş olacaksınız.

Çekici erkek nasıl olunur ?

Çevreme baktığımda pek çok erkeğin az önce saymış olduğum kızları etkileme konularında ciddi sorunlar yaşadığını gözlemliyorum. Aslında bu çağımızda erkeklerin içinde bulundukları ortamda çok da şaşırtıcı değil. Çünkü artık erkekler onlar için doğru dominant rol modellerine ulaşmakta sıkıntı yaşıyorlar. Geleneksel bir ailede erkek çocuğun duygusal olarak güçlü bir erkek olma ve dominantlığı öğrenme konusundaki ilk adresi babadır. Ancak artık erkek çocukları ya babalarıyla pek fazla zaman geçiremiyorlar ya da babaları toplum tarafından feminenleştirilmiş durumda. Erkek çocukları da sanki olması gereken bu değilmiş gibi zamanlarının çoğunu evde anneleriyle ya da okulda kadın öğretmenlerinin fikirlerine bolca maruz kalarak geçiriyorlar. Böylece hayatı, sorunları ve ilişkileri ele alış şekilleri kadınlara özgü bir bakış açısıyla şekilleniyor.

Bir erkek belli bir yaşa geldiğinde, iyisiyle kötüsüyle hayata atılıyor ve kadınlar konusunda bir takım sorunları olduğunu fark etmeye başlayabiliyor.  Ancak babalarından dominantlık, bir erkek olarak duygusal güç gösterme gibi konuları öğrenmediği için bu sorunlara çareler bulması yıllarını alıyor. Ve çekici erkek nasıl olunur ? Özgüven nasıl kazanılır gibi soruları kendisine sormaya başlıyor.

Üstelik anneleri, öğretmenleri ve toplum tarafından öğütlenmiş genel tavsiyelerde onları kadınlar konusunda pek az bir şekilde başarılı kılıyor olması bile çoğu erkeği uyandırmaya yeten bir durum değil. Ve erkekler doğal olarak kadınlar konusundaki başarısızlıklarına neyin çare olacağını bulamıyorlar. Çünkü ilişkiler konusunda bildiklerini sandıkları şeyler aslında kulaktan dolma bilgiler ve son derecede yüzeysel kabullerle söylenmiş safsatalardan ibaretler.

Aslında böyle bir ortamda kadın erkek ilişkilerinde başarısız olmak doğal bile sayılabilir demiştim. Çünkü kadın erkek ilişkileri ya da sosyal ilişkilerin yönetimi de aslında her şeyde olduğu gibi kendi içinde tutarlılığı olan ve deneme yanılma sürecinden geçerek öğrenilen becerilerden bir tanesidir.

Nasıl ki herkes çok iyi 3 lük atamaz, herkes harika doğa manzaralı tablolar çizemez ya da eğlenceli kısa hikayeler yazamaz, aynı sebeplerle de herkes kızlarla çekici bir iletişim kurmayı beceremez. Bu hem söylediğimiz gibi doğru rol model eksikliği hem de pratik eksikliğinden meydana gelir.

Bu noktada ben, artık hayatında sosyal ilişkilerindeki problemlerden sıkılmış ve değişime kucak açmış erkekler için sorunlarına çare bulmalarını sağlayacak nitelikte kafa açıcı tavsiyelerde bulunacağım. Ve sana çekici erkek nasıl olunur, nasıl karizmatik olunur gibi soruların cevabını vermiş olacağım.

Aslında ben de herkes kadar çoğunlukla yanlış olanı ısrarla yapmadan doğruyu bulamayan tarzda bir insanım. Ancak çoğu erkekten tek farkım bu yanlışlarımın yıllar içinde her ne kadar beni hayal kırıklığına uğratsa da beni denemekten vazgeçirememiş olmalarıydı, ta ki kendimi değiştirene ve başarana kadar. Bu yazıda kızlarla başarı konusunda kendi en büyük hatalarımdan ve çevremde gözlemlediğim diğer insanların yaptığı kritik hatalardan yola çıkarak sosyal iletişimde kendini dönüştürmek isteyen erkeklere ciddi tavsiyeler sunacağım. Toplamda 5 tavsiyem olacak. Haydi başlayalım:

Birinci tavsiye: Kızlarla başarı daha çok hayatta başarılı olmakla ilgilidir

Belli bir yaşa kadar neredeyse kadınlardan izole yaşayan ve pek az tecrübesi olan erkekler şöyle düşünmeye başlıyorlar. Birkaç taktik öğrenirim, sonra akıl oyunlarıyla kızı buluşmaya ikna edip ezbere birkaç şey anlatırım ve bu iş olur. Bu iş bilir bir esnafa piyasada tutulmayan bir ürünü pahalı fiyata satmaya çalışmak gibidir. Kadınlar çekici ve tecrübeli bir erkekle, sadece öyleymiş gibi davranmaya çalışan toy bir erkek arasındaki farkı kolayca anlarlar.

Sen hiçbir zaman bir kızı ezberlediğin birkaç cümle taktikle ya da daha rahat görünmeni sağlayacak birkaç beden dili tavsiyesiyle tavlayamayacaksın ancak zamanla hayatını daha verimli hale getirerek kendine katma değer oluşturursan, bir yanda da kızlarla tecrübeni arttırarak sosyal ilişkilerin tozunu yuttuğunda kızlarla başarı seviyen hızla artacak.

Hayatta diğer alanlardaki başarıların kızlarla iletişim kaliteni geliştiren yegane şeydir. Ben bugün hayatının sorumluluğunu almış, kendini gerektiğinde gerektiği gibi ifade etme becerisini geliştirmiş bir erkek olarak masada Ayşe’nin karşısına oturduğumda sözde işe yarayan taktik ve teknikleri bilmesem de buralardan edindiğim güvenimle iyi vakit geçirmemizi sağlayabilirim. Ancak kendine kariyer olarak hedef dahi koymamış, kendi sosyal limitlerini bırak aşmayı, bunu denemeyen diğer versiyonum ise Ayşe’nin karşısına oturunca tüm o taktikleri uygulamayarak sadece Ayşe’nin gözünde kendini komik duruma düşürecektir.

Erkek için hayat bir kişilik gelişimi yolculuğudur ve tek odak noktasını kadınlar yapmak bu kişiliğe zarar vererek öz saygıyı azaltır. Farklı alanlarda başarılı olmak kendinize saygınızı ve özdeğer algınızı arttıracağından sizi kızlarla başarısız yapan negatif düşüncelerinizi azaltacaktır.

Üstelik hayatınızı neredeyse tek amacınız sevgili bulmakmış gibi yaşadığınızda bir erkek olarak zihinsel çerçevenize büyük zarar verirsiniz. Zihinsel çerçeve ifadesiyle anlatmak istediğim sizin erkek olarak sahip olduğunuz ve dışarıya yaydığınız enerjinizin beslenmiş olduğu davranışların temelini oluşturan fikirleriniz, motivasyonunuz, tepkileriniz, olaylara yaklaşma tarzınız gibi şeylerin bir bütünüdür. Eğer tüm bu davranışlarınız içeride “ama sevgili bulamıyorum!” diye bağıran bir ruh halinden çıkıyorsa ne yaparsanız yapın dışarıya kendinizi oldukça zayıf şekilde yansıtmaya mahkumsunuz.

Evet, eğer böyle bir durum varsa sevgilinizin olmaması hayatınızda bir yerde çözmen gereken bir durum, burası açık. Ancak bu gibi sorunları hiçbir zaman direk olarak kızlar üzerinde çalışarak çözemeyeceksin. Genel hayat becerilerinde iyi olmanız ve bunun yanında da kızlarla iletişime geçerek pratik yapmanız gerekiyor. Mesela bir erkeğin ortalama üstü bir geliri olması iyi bir şeydir. Dikkat edin çok parası olması önemlidir demedim. Sadece bu adamın o parayı kazanacak “beceriye” sahip olması gerek diyorum. Bu o erkeğin kapasiteli bir erkek olduğuna işaret eder. Para bugün tedavülden kalksa ya da sobada yakılıp ısınma için kullanılacak kadar değer kaybetse o erkek gene bir yolunu bulup kadınını çekip çevirebilecek bir erkektir. Kadın kendini onun yanında güvende hisseder.

Sadece kendine yatırım yap ve hızlı bir şekilde kişisel büyüme gerçekleştir. Böylece çekici erkek nasıl olunur, karizmatik nasıl olunur, özgüven nasıl kazanılır sorularına kendi içinde yanıt bulabilirsin. Düşünce tarzın şu olsun: “zaten zamanı geldiğinde bu kızlarla kolayca beraber olabileceğim”. Eğer biraz kişisel büyüme ile kolayca çözülebilecek bu problemi “şimdi” çok büyük sorun haline getiriyorsanız, bu tabloyu karınca yuvasının önündeki çakıl taşı benzetmesiyle ifade edebilirim. Çakıl taşı küçüktür ancak karıncalar için büyük sorun anlamı taşır. Siz henüz kişisel büyüme gerçekleştirmediğinizde sadece küçük karıncalar için sorun olan bir şeye takılıp kalabilirsiniz.

Hatta öyle ki çakıl taşını kafaya takarak kendi büyümenizi bile durdurabilirsiniz. Oysa yapmanız gereken çakıl taşına odaklanmak değil, kendinizi geliştirmek ve kişisel büyüme gerçekleştirerek sorunun kolayca ortadan kalkmasını sağlamaktır. İnsanlar bu durumu göremezler, görseler de tembel oldukları için kısa çözümler, taktikler isterler. Ancak çözüm apaçık ortadadır, bu uzun ve daha zahmetli olan erkeğin kişiliğini inşa ettiği yola herkes girmek istemez.

İkinci tavsiye: Kadın erkek ilişki dinamiğinin farkında olun

İlişkiler konusunda yapılan evrensel hatalardan biri de kadın erkek ilişki dinamiğini yanlış bir şekilde algılamaktır. Bu hatanın evrensel boyutta tekrarlanıyor olmasının bir nedeni var. Feminist bakış açısıyla kirlenmiş yayınlar, medya, filmler, diziler ve sosyal medya yayınları erkeklerin kadınlar konusunda nelerin işe yarayacağı hakkında yanlış algılaya kapılmalarına neden oluyor. Bu aslında temelde belli bir kitleyi manipüle edip daha fazla sağmaya yardımcı olan bir durum.

Efendi erkek vs Piç erkek

Efendi erkek vs piç erkek
Efendi erkek vs piç erkek

Hepinizin bir şekilde duymuş olduğu iyi erkek-kötü erkek, efendi erkek – piç erkek kıyaslaması vardır. Temel inanış kızların iyi erkeklerin değerini bilmediği, iyi erkeklerle dertleştikleri ve ilişkilerini ileri aşamaya geldiğinde kızların bu erkekleri reddederek kendilerini piç denilen erkeklerin kollarına bıraktıklarıdır. Bu konuda söz konusu erkeklere yapılan efendi erkek ve piç erkek tanımlamalarında büyük hatalar vardır.

Efendi diye tanımlanan erkek kimdir mesela ? Benim tanımımı dinleyin: Efendi erkek, dominant ve çekici bir erkeğin yapısına tamamen ters olan kadınlara karşı çekimi öldüren ölümcül hataları ısrarla yapan erkek demektir. Mesela :

  • Efendi erkek kızı hayatının merkezine kızı koyar.
  • Kız efendi erkeğin hayatının hedef tahtasında 12 dedir. O ulaşması gereken yegane hedeftir.
  • Efendi erkek her işinde kızı önceliği yapar.
  • Kıza karşı çok tepkiseldir, kızın her dediğini büyük bir dikkatle dinler ve her söylediğini yerine getirmeye hazırdır. Psikolojik olarak bu durum onu kızın takipçisi konumuna getirir.
  • Kendi fark etmese de efendi görünümünün altında “kızlar onlara iyi davranan erkekleri sever” düşüncesi olduğu için bir çıkar meselesi vardır ve dolayısıyla efendi erkeğin davranışları temelde sahtedir.
  • Efendiliğin geçer akçe olduğunu ve kadınlar tarafından ödüllendirileceğini düşünür. Bu ödül bekleme durumu çekiciliğin katilidir. Bu erkeğin iyi ve efendi olması sadece çiftleşme için kullandığı bir stratejidir, yani tekrar söylüyorum, efendi görünmek bu durumda dürüst bir özellik değildir.
  • Efendi erkekler kıza karşılıksız emek, enerji ve para harcarlar. Bu yüzden de kendi kaynaklarını kızın gözünde değersizleştirirler. Zaten bir kıza ekstradan enerji harcamak ve hediyeler almak gibi şeylerin çekicilik katili olmasının nedeni aslında tüm bunların bir erkeğin kendini erkek olarak yeterli görmeyip bu boşluğu kapatmak için ek şeylerden medet umuyor olmasıdır.
  • Onlara pazarlanmış olan kadınların hassas erkek sevdiği yalanını yerler, oysa kadınlar duygusal olarak güçlü ve dominant erkekleri çekici bulurlar.
  • Efendi erkekler kızları gözlerinde çok büyütüp ciddiye aldıkları için kızların yanında tutuk ve sıkıcı hale gelirler.

Bu söylediklerim efendi erkeklerin yaptıkları hatalardan sadece bazıları. Efendi erkek için mesele “ona emek verdim, yanında oldum, her zaman destekledim, ona değer verdiğimi hediyeler alarak gösterdim” gibi yorumlansa da yukarıda saydığım davranışlar evrimsel olarak çekicilik mekanizmalarının mantığına tamamen terstir. Ve erkeği zayıf gösterir. Kadınlar hiçbir zaman bu erkekleri çekici bulmayacaklardır.

Peki piç diye tanımlanan erkek kimdir ? Benim bu konudaki tanımım da şöyle :

Aslında bu erkekler kendilerine yakıştırılan kötü ya da piç tanımını hak etmezler. Bu erkekler efendi erkeklere göre karşı cinsi etkileyen çekicilik mekanizmasını biraz daha çözmüş erkeklerdir. Üstelik bu erkeklerin önemli bir kısmı da geçmişte efendi erkek olup yukarıda saymış olduğum benzer davranışların kadınlarda işe yarıyor gibi görünmesine rağmen ASLA işe yaramadığını defalarca test edip öğrenmiş erkeklerdir. Yani denemekten yılmamış, dayanmış ve sonunda çekicilik dinamiklerinin mantığını kavramış erkekler diyebilirim.

Nasıl karizmatik olunur ?

çekici erkek nasıl olunur
Çekici erkek nasıl olunur ?

Bu erkeklerin yaptıkları en büyük doğrulardan bir tanesi de merkeze kadını değil kendilerini koymalarıdır. Hayatlarında öncelik olarak sözde eşi benzer bulunmaz kadınları değil kendi kişiliklerini önemserler, kadınları kendilerinden daha çok önemsemedikleri için kadınların yanında daha rahattırlar. Dolayısıyla dışarıya duygusal olarak güçlü bir izlenim verirler. Kendi içlerinde çekici erkek nasıl olunur, karizmatik nasıl olunur, özgüven nasıl kazanılır sorularına cevap verebilmişlerdir.

Efendilerle piçleri birbirinden ayıran en keskin şeylerden biri de piçlerin kızın çevresinde rahat olmayı becerebiliyor olmalarıdır. Bunun nedeni de çok basittir, kızı hayatının merkezine koyup o kadar önemsemezsen çok daha rahat olacağın kesin.

Karşınızdakinden daha rahat olmak önemli bir kriterdir. Erkekler arasındaki ilişkiler de dahil her ilişkide bir taraf diğerine göre daha tepkiseldir ve bu tepkisel olan taraf rahatlığı daha az olan taraftır. Bu kişi karşısındaki kişinin etkisine her zaman daha açık olacaktır. Dolayısıyla karşınızdaki kızdan bir tık daha rahat hissetmek kızı etkileme açısından çok önemlidir. Hiçbir kız sizin hakkınızda “utangaç bir erkek ama çok çekici” diye düşünmez çünkü kadınlar evrimsel olarak dominantlıktan etkilenir ve kırılgan erkekleri itici bulurlar.

Kızı hayati bir mesele haline getirmen kızla aranda negatif bir gerilim oluşturur. Ve seni itici gösterir. Seni tepkisel hale getirerek düşük değerli olarak algılanmana neden olur. Bu kafayla bakkala gidip sakız alırken bile itici olmayı başarabilirsin.

Mesela efendi bir adam bir kızla buluşmaya gider ancak sonrasında bir nedenle ötürü kız araya mesafe koymaya başlar. Efendi erkek bunu “kızlar piç erkek seviyor” diye yorumlar. Aslında kızın “piçler bana gelip kötü davransın” diye bir bekleyişi yoktur. Efendi erkek o an buluşmada gerçekten sıkıcıdır, kızda sıkıcı olmayan ve yanında eğlenebildiği bir adam istiyordur. Az önce söylemiş olduğum gibi efendi erkeğin kızı bu kadar merkeze koyarak eğlenceli olma şansı olmadığından bu iş olmaz. Efendi erkek kızları ciddiye aldığı ölçüde de sıkıcılaşmaya devam edecektir.

Peki piç diye tabir edilen erkekler bu yakıştırmayı ne zaman gerçekten hak ederler ? Bu erkekler oyunun kurallarını bilerek, zamanla oyunu daha iyi oynar hale geldiklerinde, oyunun kurallarını kendilerine göre esnetmeye başlarlar. Adeta bir ülkede gücü elde bulunduran bir bürokrat gibi güç zehirlenmesine benzer bir ilgi zehirlenmesi yaşayabilirler. Dolayısıyla kızlara karşı uçlarda kötü davranışlar sergileyebilirler. Ancak normalde piç diye tabir edilen çoğu erkek bu sıfatı hak etmez ve genellikle sadece oyunun kurallarını efendi erkeklerden daha önce kavramış doğal oyunculardır. Elin kızını değil kendilerini merkeze koymaları sonucunda aldıkları bu sıfat sadece bazı erkeklerin kendi öz eleştirilerini yapmaktan kaçarak kolaycılık yapmalarına hizmet eder. Kızların efendi erkekler yerine piç erkek tercihi konusunda söyleyeceğim son şey, genel söylemin aksine kızların iyi bir adam istediği yalanından ne kadar erken kurtulursanız sizin için o kadar iyi olacağıdır.

Üçüncü tavsiye : Korkuya göre hareket etmeyin

Yapmak istediğiniz şeylerde korkularınızı baz alarak hareket edemezsiniz. Yapmak istediğiniz şeylerin denkleminde korku bir değişken rolü alırsa hayatınız mahvolur. Her erkek korkunun üzerine gitme becerisine yeterince sahip olmalıdır. Korkunun üzerine gitmek inanılmaz bir hızla kendinize saygınız yükseltir. Düşünsene daha önceden korktuğun şeyi artık rahat yapabiliyorsan, bu kişisel bir zafer sayılır. Bu adeta bir devletin yeni bir toprak parçası fethetmesi gibi bir his verir. Çevrendeki şeyler üzerindeki kontrol alanını genişletmiş olursun. Korkularımızı aştıkça biz de yavaş yavaş dönüşürüz ve yeni birer insan oluruz.

Yeri gelmişken korkunun psikolojisinden de bahsetmem yerinde olacak. Korku temelde biyolojik olarak sizi korumak için beyninizde var olan bir mekanizmadır. Ve hayatta kalmak içinde gereklidir. Mesela yükseklikten korkmak muhtemelen günün birinde ayağımızın takılıp uçurumdan düşmemizin önüne geçer. Kavga etmekten korkmak ölümcül bir darbe almamızı engeller. Ancak insanın sosyal bazlı korkuları da çok fazladır. Bu sosyal korkular kontrol altına alınmazsa çekici erkek nasıl olunur, karizmatik nasıl olunur, özgüven nasıl kazanılır gibi konularda erkeği hezimete uğratır. Sosyal korkular daha çok eski zamanlarda kabile halinde yaşayan insanların korkularıdır ve genlerle bizlere geçmiştir. Dolayısıyla günümüz bireyselleşmiş dünyasında bu korkuların çoğu saçma ve işlevsizdir. Ancak beynimiz hala hızla değişen koşullara uyum sağlayamadı ve saçma sosyal korkulara sahip.

Sizin burada korkuyu eğitmeniz gerekiyor. Yapmanız gereken şey korkuyu sistematik olarak yıpratmaktır. Eğer onunla her karşılaşmanızda geri çekilirseniz korku büyür. Yapmanız gereken şey korkuyla her karşılaşmanızda üşenmeyip onu bulduğunuz yerde ezmektir. Böylece bir süre sonra bu korkuya galip gelirsiniz.

Korkularınızı anlık olarak yendiğinizde bile beyninizdeki korku mekanizmasını anlamaya başlarsınız. Korku duyduğunuz anı ve korkularınızın geçtiği anı yan yana koyup karşılaştırdığınızda beyninizin burada adeta bir şizofren gibi davranış sergilediği gerçeğiyle baş başa kalırsınız. Beyniniz ilk başta size olmayan bir şeyi yani korkuyu var gibi göstermiştir. Ancak korku şuan yoktur. Bu şekilde birkaç küçük galibiyet elde ettiğinizde artık korku duygusu sizin için daha anlaşılabilir olacaktır.

Sosyal korkular konusunda ikinci hayati tavsiyem ise şudur: İnsanlar korkuyu çok önemsiyorlar ve korkularından kurtulmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Dikkat edin korkudan kurtulmayı çok önemsiyorlar dedim. Yani sürekli olarak var olan korkuyu gözlemleyip, ölçüyor olmak vücudunuzdaki ufak bir ağrıya sürekli, aşırı dikkat kesilmek gibidir. Sizi korkuya daha fazla duyarlı hale getirir.

Sizin için sosyal olarak korkutucu bir şey yaparken korkma derecenizi takip etmeyi bırakın. Korkun ya da korkmayın önemli değil, en kötü sonucu kafanızda kabul edin, evet bu beni öldürmez diyerek ileri atılın. Böylece zamanla korku duyarlılığınız çok hızlı bir şekilde azalacaktır. Korkuyla arkadaş olun. Muhabbet edin. Onunla oynayın. Düşman olarak görmeyin. Böylece kafanızdaki çekici erkek nasıl olunur, karizmatik nasıl olunur, özgüven nasıl kazanılır sorularına daha hızlı cevap bulacaksınız.

Dördüncü tavsiye : Bilgiyi sürekli testten geçirin

Sana bir soru sormama izin ver. Soracağım soruyu 5 saniye kadar düşün. Hazır mısın ?

Bana bilgi ile tecrübenin farkının söyleyebilir misin ? 

Aklına ilk gelen şey neydi ?

Şimdi de benim yorumumu dinle:

Tecrübe bilginin denenmiş halidir. Bilgi son derece kitabidir ve pasif durumdadır. Bilgi denendiğinde ise tecrübeye dönüşmüştür ve ortaya bir fayda çıkmıştır.

Erkekler sosyal ilişkilerindeki problemleri tüm bu bilgileri bilerek çözebileceklerini düşünüyorlar. Ancak bilgilerin gerçek yaşama geçirilmesi sancılı bir süreçtir. Aslında tüm o bilgiler kulağına küpe olsun ve git onları dene diye var. Senin tecrübe etmen gerek.

Her duyduğun bilgiyi direk olarak hayatında uygulayamazsın çünkü değişim sancılıdır. Ve kağıt üzerinde ne kadar mükemmel görünse de çok fazla değişken olduğu için her bilgi herkese uymaz. Örnek veriyorum sen kızın yanlış bir davranışı karşısında nasıl davranman gerektiğini aşağı yukarı kafanda biliyor olsan da, her zamanki kendi davranışına devam etmeye meyillisindir, bunun dışına çıkmaya çalıştığında psikolojik bir gerilim oluşur. Kendini zamanla zorladığında ise bu bilgiyi ancak yavaşça hayatına geçirebilirsin.

Buna ek olarak söyleyeceğim şey sosyal ilişkilerin örüntü ile öğrenildiğidir. Tıpkı büyük satranç oyuncularının örüntü ile santraç oynamaları gibi. Örüntü ile öğrenmek şudur: Daha önce benzer bir durumda kalmışsındır ve belli bir davranışı sergileyerek o durumu çözmüşsündür. Bu senin için otomatik olarak öğrenilen bir davranış tarzı, örüntü olmuştur artık.

İlk başta ne yapman gerektiğini bilmezsin. Sonra kitapta okuduğum bir bilgiyi uygularsın olmaz, sonra o bilgiyi biraz daha kendi tarzını katarak yaptığında olduğunu görürsün. Ya da kız seni kullanıyordur, sen de kendi beta davranış şeklinden psikolojik olarak sıyrılamadığın için bir türlü tepkini ortaya koyamıyorsundur, ancak sonunda sergiyemediğin davranış yüzünden kendine saygının düşmesi bedeliyle karşı karşıya kalmışsındır. Ağzın ciddi anlamda yandığı için artık bir daha benzer bir durum olduğunda artık kendi yöntemlerinle bu duruma tepkini koyabilecek güce erişmişsin demektir.

İlk başta otorite karşısında ezildin diyelim, ama baktın ki bu ezilme hayatta seni bir yere götürmeyecek, sonra bu davranıştan bıkıp insanları gözünde büyütmeyi bırakıyorsun. Bunlar hep deneme yanılmayla en iyi yolun bulunduğu örüntü öğrenmeleridir. Beyniniz örüntü ile öğrenen bir makinedir. Beyin için teorik bilgi bir şey ifade etmez.

Kağıt üzerindeki bir bilgiyle bunu gerçek yaşamda uygulamak apayrı şeylerdir. Bu konunun kafanda pekişmesi için sana gülümsetici bir hikaye anlatacağım:

Vaktiyle Fransa hükümetinden biri Napolyon Bonapart’ı bir muharebede eleştirmeye kalkıp, parmağını harita üzerinde gezdirerek:

“Önce şurasını almalıydınız, sonra buradan geçerek öteki yeri zapt etmeliydiniz” gibi fikirler yürütmeye başlayınca Napolyon şöyle cevap verir: “Evet oralar parmakla alınabilseydi dediğin gibi yapardım”

Bunun yanında bilginin işlevselliği kişiye göre değişir. Bir mankenin üzerindeki elbiseyi görüp “evet bu çok güzel bir elbise” diyebilirsin, ama sana yakışacak mı ? Her erkek hayatlarında ve ilişkilerinde farklı davranışlar sergileyerek, farklı şeyler söyleyerek başarılı olur.

Kısacası kitabi bilgi hiçbir şeydir ta ki uygulanıp kendi üzerine uyuşturuncaya, birer tecrübeye dönüştürülünceye kadar. Özellikle sosyal ilişkiler üzerine uygulanmamış onlarca teori hiçbir şey ifade etmez. Ancak çok sakar bir şekilde denenmiş bir bilgi çok şey ifade eder.

Bilgileri tecrübelere dönüştürürken bu yoldaki kötü tecrübelere teşekkür etmeyi bilmelisiniz. Kötü tecrübeden kaçarak gelişme olmaz. Doğada iyi ya da kötü yoktur bunları beyninizde siz sınıflandırırsınız. Mesela  diyelim ki siz kimsenin umurunda olmayan birisiniz. Bu durumda “kimsenin umrunda değilim” diye üzülebilirsin ya da “yaşasın kimsenin umurunda değilim ve bu dilediğim her şeyi yapabileceğim anlamına gelir” diye sevinebilirisiniz.

Doğadaki sağlıklı öğrenme yolu deneme ve yanılmadır. Deneyerek ve yanılarak öğreniriz. Kendinize hiç deneme yanılma payı bırakmadan öğrenmeyi ummak gerçek dışıdır. Tabi kaç denemeden sonra öğreneceğiniz kişiye göre değişen bir şeydir ancak size verilen doğru kaynaktan tavsiyeler ile bu yolu çok daha kısaltabilir ve her şekilde eski halinizden 10 kat daha iyi olabilirsiniz.

Bunun için sürekli pratik yapmayı önemsemelisiniz. Bir erkek her zaman teori ile pratiği dengede tutmalıdır. Mesela  farklı konularda bolca kitap okumak ve kültür edinmek çok önemlilidir ancak kitap okumak temelde içedönük bir aktivitedir. Sosyal iletişiminde sana fayda sağlar ancak sadece kitap okumaya güvenirsen iletişim kuramaz hale gelirsin. Başarılı olmak istiyorsan içe dönük ve dışa dönük aktivitelerin bir dengesini kurman gerek. Evet bazı günler canın isterse 10 saat kitap okuyabilirsin ancak bugün 1 saat kitap okuduysan ve bir yere gidip 1 saat sosyalleşmediysen, bugün 1 saat daha fazla kitap okumayı dışarı çıkmaya yeğliyorsan bu davranışın seni sosyal ilişkilerde geriye götürecek demektir. Aslında bu durumda kitap okumayı bir kaçış olarak kullanmış oluyorsun. Kimse sadece kitap okuyarak futbol oynamayı öğrenmedi , kimse sadece kitap okuyarak yemek yapmayı öğrenmedi kimse de sadece kitap okuyarak sosyal ilişkileri öğrenemeyecek.

Umberte echodan bir alıntı yaparak bu konudaki sözlerimi noktalayayım:

“Kaybedenler, kendi kendini yetiştirmiş kişiler gibi, kazananlara oranla çok daha geniş bir bilgi ağına sahiptirler; kazanmak istiyorsan tek bir şey bilmen, her şeyi bilmekle zaman yitirmemen gerekir; derin bilginin hazzı kaybedenlere özgüdür. Biri ne kadar çok şey biliyorsa, işleri o kadar ters gidiyor demektir”

Beşinci ve son tavsiye “Kadınlar doğar- erkekler olur “

Bir kadın düşünün, doğar ve belli bir yaşa ulaştığında artık fiziksel güzelliğinin zirvesindedir. Artık elinde hiç zahmet etmeden ulaştığı doğa tarafından verilmiş muazzam bir güç vardır. Güzellik hayatta gücün bir formudur, tıpkı gücün diğer formları olan para, başarı, hayat becerileri gibi. Ve kadınlar görünümüyle kazandığı ancak onu idare etmekte kesinlikle becerikli olmadığı bu gücü  hayatta istediklerine ulaşmakta bir kolaylık aracı olarak kullanır.

Erkekler ise hayatta doğurulmazlar, erkekler olurlar. Eylemleriyle yaptıklarıyla kendilerini var ederler. Doğan ve belli bir yaşa gelen toy bir erkek fırında henüz pişmemiş ekmek gibidir. Doğada hiçbir şey yapmasına gerek olmadan kolayca değer gören karşı cinsin aksine erkek sürekli gelişen ve potansiyeline erişirse değer görecek, güce sahip olacak bir canlı olacaktır. Erkek kadınların aksine ayna karşısında boy gösteren görüntü değildir çünkü erkek eylemdir. Erkek kendi davranışlarının, zihniyetinin, duygu durumunun bütününden oluşur.  

Erkekler hep kendi mantıklarıyla düşündükleri için yanlışlardadır. Kadın erkek ilişkilerinin evrimsel psikoloji boyutunda ele alınması gerekir. Bazı erkekler her şeyin tipe bağlı olduğunu söylerler tıpkı diğerlerinin her şeyin paraya bağlı olduğunu söylemesi gibi. Ancak yetişkin erkeklerin dünyasında sırtını yakışıklı olmaya dayayan erkeğe gülerler. Hem de kahkahalarla. Tek meziyeti yakışıklı olmak mı ? Öyleyse bu o kişinin bu hayatta başka hiçbir şey beceremediği anlamına gelir. Neden uğraşıp işe yarar bir şeyler yapmaya, bir kişilik yaratmaya çalışmamıştır ?

Yazımda çekici erkek nasıl olunur, karizmatik nasıl olunur, özgüven nasıl kazanılır sorularına açıklık getirdiğimi düşünüyorum. Umarım kafanızda sizlere yararlı olacak bir çok yeni açılımlar, düşünceler filizlendirmeyi başarmışımdır. Her erkeğin bilmesi gereken bilgilere son noktayı koyarken hepinize sağlıklı ve güzel yaşamlar dilerim.

KIZLARIN  GİZLİ  AŞK VE ÇEKİCİLİK  ŞİFRELERİNİ ÖĞRENMEK  İSTER  MİSİN  ?

Kızlarla olan başarı seviyeni kökten bir şekilde değiştirmek ister misin ? Hoşlandığın kızları tamamen bilimsel olarak senden hoşlanmaya nasıl ikna edeceğini öğretiyoruz ! Bu eğitim setini bitirdikten sonra artık güzel bir kadını etkilemek için tam olarak ne yapman ve neler söylemen gerektiğini çok iyi biliyor olacaksın. Tıpkı bu eğitim setine daha önce sahip olan ve inanılmaz faydalar gören 100’lerce erkek gibi. Kadın tavlama sanatı konusunda 10 senelik bir tecrübenin eseri olarak yaratılmış bu eğitim setini incelemek için TIKLA: ÇEKİCİ ERKEK EĞİTİM SETİ

BENZER KONULAR :

 


Secret
Secret

Sitenin tek yazarı olarak Secret nickini kullanıyorum. Okuduğunuz yazılara yorum yaparak makaleyle alakalı fikirlerinizi belirtebilir, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Furkan
Furkan
1 yıl önce

Çok güzel bir konuyu kaleme almışsın, eline sağlık.

Mustafa
Mustafa
1 yıl önce

beklediğim yazı işte buydu

Hakan Takar
Hakan Takar
1 yıl önce

çok iyidi.

Ferhat
Ferhat
1 yıl önce

Abi süpersin, aklıma yattı dediklerin

Ozan
Ozan
1 yıl önce

Söylediklerin çok doğru