Beceriksiz ruh hali

Bir erkeğin üzerindeki toyluğu, acemiliği, ne yapacağını bilmez ruh halini üzerinden atabilmesinin en hızlı yollarından biri beceri öğrenmektir. Bir erkek düşün kendi iş-arkadaş ortamında kendini çevresine göre daha toy hissediyor. Hatta diğerleri tarafından üzerine gidildiğinde, tatlı sert şekilde laf atıldığında kendini savunamıyor. Agresif şakalar karşısında nasıl tepki vereceği bir bilinmez haline geliyor ve kendini ezdirmeme mücadelelerinden galip ayrılamıyor.

Bu saydığım şeylerde çözüm yolunu bulamaman temelde beceriksiz ruh hali, yetersizlik hissiyatından kaynaklanıyor. Bu ruh halini sende oluşturansa genel-günlük hayat becerilerindeki eksikliğin. İçinde hissettiğin beceriksiz ruh hali, yetersizlik hissini en çabuk şekilde öğrendiğin becerilerin sayısını arttırarak atabilirsin. Biz erkekler becerilerimiz ne kadar fazlaysa içimizde o kadar yeterli hissetmeye meyilliyiz.

Düşün ki bir ortamda bir işi yapmayı en iyi bilen sensen ve diğerleri bu konuda pek bilgili değil, sen o işi icraa ettiğin sırada özgüven, yetersizlik hissi gibi sorunlar yaşaman pek olası değil.  Çünkü o işi sadece o an en iyi yapan sensen bile en azından o an kendini normal haline göre çok daha güçlü, özgüvenli hissedeceksin.

Yapılan bir araştırmaya göre kadınların erkekleri en seksi bulduğu anlardan birisi o erkeği iyi yaptığı bir işi izlerken olduğu sonucu ortaya çıkmış. İşini iyi yapan biri gerçekten dışarıya her zaman olduğundan daha seksi, özgüvenli görünür. Şahsen benim de kendimi en iyi, güçlü, özgüvenli hissettiğim zaman iyi yaptığım bir işi uygularken oluyor.

Sen de kendi hayatında becerikli olduğun şeyleri bir göz önüne getir, onu iyi bir şekilde uygularken kendini daha erkeksi, yeterli, kalifiye bir erkek olarak hissettiğini göreceksin.

Aynı şekilde hayatta bildiğin tüm bu irili ufaklı beceriler ne kadar artarsa, normalde hissettiğin güçlü olma, tecrübeli, özgüvenli, yeterli hissetmen o kadar artar. Tersi bir şekilde günlük hayatında kullanacağın beceriler azsa bunun senin ruh haline yansıması kaçınılmaz olarak toy-acemi bir erkek hissiyatı olacaktır.

Dediğim gibi ilk bakışta günlü beceriler ile özgüvenli hissetmenin, arkadaş ortamında daha sözü dinlenir bir kişi olmanın bağlantısını yakalamak zor görünüyor. Ancak aklına daha önceki o an bir şeyi iyi yaparken kendini nasıl yeterli, güçlü, özgüvenli hissettiğini düşünürsen düşünürsen bağlantıyı yakalayabilirsin.

Şöyle bir örnekle yeterli hissetmek konusunu pekiştireyim.

Bir erkeğin belli bir yaşa gelip ekonomik imkana kavuştuktan sonra ailesinin yanından ayrılarak ayrı bir eve çıkmasının önemi büyüktür. Ayrı eve çıkan erkeklere sorarsan, büyük çoğunluğu sana bunun onların birey olma duygusunu, özgüven ve yeterli hissetme duygularını fazlasıyla yükselttiğini söyleyecektir. Sadece ayrı eve çıkmak bir erkeğin özgüvenini nasıl bu kadar yükseltiyor ?

Özgüven ve yeterlilik hissindeki bu ani artışın nedeni çok basit, ailesinin yanından ayrılan erkek artık bir evi çekip çevirebilme becerisiyle beraber, yemek yapma, temizliği sağlayabilme, evin ekonomisini yönetebilme, komşularla ilişkileri yönetme, evde çıkacak sorunlara çözüm bulma gibi birçok beceriyi geliştirebilmeyi de öğreniyor. Bu da genel becerileri arttırdığı için erkeğin hayatına özgüven olarak yansıyor.

Yeni bir iş ortamına girdin diyelim. Bazı kişiler senden daha özgüvenli ve olgun görünüyor diyelim. Bunlar genellikle o işi yapmayı diğerlerinden daha iyi bilen, o işi yaparken kendilerine daha güvenen insanlardır. Çünkü en azından o işi yaparken kafalarının içinde kendilerini yeterli hissederler. Ve bunun dışa yansıması özgüven, olgunluk olur.

Ya da bir arkadaş ortamını düşün. Arkadaş ortamında daha pasif, özgüvensiz duran kişi sensen, bu sorun muhtemelen diğerlerinin genel hayat meselelerinde senden daha fazla beceriye sahip olmalarıdır. Bir sürü şeyden anlayan arkadaşın mı daha özgüvenli ve olgun duracaktı yoksa bir çok işini ailesine yaptıran, basit günlük işleri yapmayı bile bilmeyen sen mi ? Eğer bu mekanizmayı anlarsan kısa zamanda büyük bir özgüven gelişimi gösterebilirsin.

Özgüvenini, kendine yeterlilik hissini katlayacak basit günlük beceriler. Bu becerileri kolaydan zora doğru sınıfladım, daha fazla beceri kendin de ekleyebilirsin. Sadece kolay olanları bu hafta öğrenmekle bile özgüvenini arttırmış olacaksın.

#En basit beceriler:

 • 10 çeşit yemek yapabilmek
 • Mangal yakmak
 • Köpüklü Türk kahvesi yapmak
 • Birkaç kokteyl hazırlamayı bilmek
 • Bozulan basit eşyaları tamir edebilmek

#Orta basitlikte beceriler:

 • Çadır kurabilmek, kamp ateşi yakabilmek
 • Evin ekonomisini sağlayıp evi çekip çevirebilmek
 • Günlük hayatında problem yaşadığında sorunlarını konuşarak çözebilmek
 • Balık tutmayı bilmek
 • Müzik aleti çalmak

#Daha zor beceriler:

 • Profesyonel alanında iyi bilgi birikimine sahip olmak
 • İyi yaptığın ek becerilere sahip olmak
 • İnsanlarla yaşadığın problemleri yüzleşerek çözme becerisi

 

 


Secret
Secret

Sitenin tek yazarı olarak Secret nickini kullanıyorum. Okuduğunuz yazılara yorum yaparak makaleyle alakalı fikirlerinizi belirtebilir, benimle iletişime geçebilirsiniz.

  9 replies to "Beceriksiz Ruh Halinden Kurtulmak"

  • Alper

   Yazın cok guzel eline emegine saglik

  • gece

   32 yaşında daygame denen beceriyi öğrenebilir miyim?

   • Secret

    Öğrenirsin, ben de o yaşlardayım. Doğru kaynakları okuyarak, doğru yöntemleri uygula yeter.

    https://www.centilmenkulubu.com/cekici-erkek-kitap-seti/

    • gece

     Sen eğitim veriyor musun?

     • Secret

      Zamanım olmadığı için eğitim nadir şekilde veriyorum. Eğitim setini okuyarak kendin de öğrenebilirsin.

      • gece

       Kitaplar oldukça yardımcı oldu teşekkürler. Birçok pratik bilgi mevcut. Uymadığım bir kural vardı. Bir hata yapıp kadınlarla yan yana yürüyerek merhaba dedim.Siz, yapmayın 🙂 durmuyorlar. Sen zaten yazmışsın.

  • Varoluş

   Abi merhaba bir süredir hoşlandığım kıza bir kabus sebebiyle açıldım ve bana seni arkadaş olarak görüyorum dedi sence ne yapmalıyım

   • Secret

    Kızları evet/hayır arasında seçim yapmak zorunda bırakırsan gönülleri olsa bile hayırı seçmeye meyillilerdir. Kıza açılma diye bir şey yok artık. Kıza sözel olmayan şeylerle ilgini belli etmen gerekiyordu. Karşılığında da sıcak bir davranış alırsan ilerletmen gerekiyordu hamleleri. Bunu bir tecrübe olarak gör, hiç bir şey yapmana gerek yok. Başka kızlara yönel, tek bir kız üzerine strateji kurmak seni her zaman başarısız yapar.

   • Faruk

    Flört ettiğim biri var ara sıra telefonda konuşuyoruz geç saatlere kadar mesajlaşıyoruz ama bunları başlatan hep ben oluyorum bu konuda endişelenmeli miyim ?
    Dip not : bu işin mantığını çözmüşsun bro

Bir Cevap Yaz

Mail adresin yayınlanmayacak.