Friendzone’a düşmek o kızın kafasındaki erkek arkadaşı olman için gereken özellikleri sağlayamadığın anlamına gelir. Yani o kız erkek arkadaş adayı kişide farklı standartlar ve özellikle arıyordur. Bu sınırın altındaki erkekler erkek arkadaş adayı olma konusunda görmezden gelinir. Bu durumda başka kızlarla hala şansın devam ediyordur ancak söz konusu kadın için bu şansın büyük ölçüde bitmiş demektir. Mesela kız daha özgüvenli, eğlenceli, sosyal  ve belki daha statülü erkeklerden hoşlanıyorsa ve sen bu konularda gerideysen ve yanlış hamleler yapıyorsan kızın arkadaş alanına (friendzone’a) düşebilirsin.

Aslında bir kızın arkadaş alanına düşmek o kadar dert edilecek bir şey değildir çünkü erkeğin cinsel eşleşme stratejisi birçok farklı kadına yürüyerek arada olumlu olanları değerlendirmek şeklindedir. Tek bir kadında fazla zaman harcamak ve ısrar erkeğin kesinlikle uzak durması gereken bir stratejidir. Bu stratejiyi benimseyen erkekler ilgisiz kıza karşı fazla ilgili davranarak kendilerini arkadaşlık alanına sokarlar.

Friendzone’dan nasıl çıkılır ?

arkadaş alanı

Yapmanız gereken friendzone’a en baştan düşmeyecek tarzda hareket etmek olmalı. Sonuçta seni bu alana düşüren kıza karşı yaklaşımın, yani aslında kız seni buraya düşürmüyor, sen hatalı yaklaşımınla arkadaş alanına düşüyorsun.

Bir kere friendzone’a düştüğünde artık kızın kafasındaki o yetersiz imajı düzeltmek kısa vadede çok zordur. Sen nasıl şişko bir kızı reddettiğinde, aradan 3 ay geçince o kızı şaşırtıcı bir şekilde kız arkadaşın olarak seçmeyeceksen, aynı şey burada da geçerli. Kızın seni reddetmesinin önemli gerekçeleri var ve bunlar muhtemelen birkaç ayda düzelecek şeyler değil.

Bir kızla arkadaş alanına düştüysen, orada takılman için bir sebepte yok, kızın arkadaşı olma ve yürüyüp oradan çık. Artık o oyun kaybedilmiştir ve elinin çok güçsüz olduğu oyun sahasında zamanını israf etmek yerine farklı kızlarla yeni birer oyun başlat. Tek bir hedefe odaklı oyun oynamak erkeğin stratejisi değildir, kadınlar bile aynı anda tek bir hedefe yönelik ilgi göstermezler.

Seni arkadaş alanına sokan hatalar

Şimdi seni friendzone’a düşüren hatalardan bahsedelim. Arkadaş alanına düşen birçok erkek bu durumu anlayacak sosyal zekadan yoksun oldukları için kıza daha fazla ilgi vermeye devam ederler ve en sonunda “ben seni arkadaş olarak görüyorum” cevabını alırlar. Bu kızın verdiği ilgi ve ilgisizlik sinyallerini doğru bir şekilde okuyamayıp kıza açılma hatasını yapan erkeklerin aldığı cevaptır. Bu işin doğal işleyişi olarak sen samimiyeti arttıracak bir hareket yaptığında kız buna 2 türlü tepki verebilir. Ya kendini geri çeker ya da araya bir bariyer koyar. Ya da o da pozitif bir tavır gösterir. Kızın ilgisini çekmesi aslında sana bir ikazdır ve ilgisizlik işaretidir sen bunu anlamayıp kızın üstüne giderek sonra da ona açılırsan bu cevabı alırsın.

Seni arkadaş alanına düşürecek ve “beni seni arkadaş olarak görüyorum” cevabını almana neden olacak davranışlar şunlardır. Bunları asla yapma:

Kıza karşılıksız iyilikler yapman

Kıza karşılıksız iyilikler yapman kızda onun gözüne girmeye çalışıyor olduğun fikrini ortaya çıkartır. Bu aynı zamanda evrensel iyi/efendi erkek davranışıdır. Ona iyilikler yaparak kızın gözündeki değerini arttırmaya çalışırsın. Ancak çekiciliğin kıza iyilikler yapmakla hiçbir ilgisi yoktur. Bir arkadaşımın güzel bir sözü vardı: “bir kıza yardım etmemin/iyilik yapmamın birçok kere zararını görmüşümdür ama onlara yardım etmeyi önermememin ya da bu isteği geri çevirmenin hiçbir zaman zararını görmedim”. Garip gibi duruyor ama kadın psikolojisinde kızlara sebepsiz iyilikler yapmak seni muhtaç erkek sınıfına atıyor.

Bu tamamen birinden bir çıkar talep edecekken, mesela borç isteyecekken, o kişiye öncesinde birkaç iyilik yaparak o kişinin sana borç vermesini sağlamaya yönelik bir davranış gibidir. Erkeklerin kafasında yaptıkları bir pazarlıktır ve kızlar bunu anlarlar. Ve sende bunu yaparsan bu davranış seni çekicilik konusunda çok geriye atar.

Zaten kızlarda aslında beğendikleri erkeklerden bu tarz iyilikler istemezler. O erkekleri yoracak girişimlerde bulunmazlar. Ona ders çalıştırman, getir götürünü yapman, ev taşımasına yardım etmen, hastalandığında yardımına koşman, kahve ısmarlaman gibi şeyler normalde erkek arkadaş adayı erkeklerin yapmayacağı karşılıksız iyilikleri sınıfına giriyor.

Gereğinden fazla nazik olman

Kadına normal bir arkadaşına nasıl davranıyorsan ondan daha farklı davranmamalısın. Normalden fazla nazik ve kibar olmak itici ve doğal olmayan bir durumdur. İnsanlar karşılarındaki kişiyi kendilerinden daha değerli görüyorlarsa ya da korkuyorlarsa gereğinden fazla kibar olma eğilimine girerler.  Burada dengeyi bulman ve yeterince rahat ve yeterince nazik olman gerekir.

Kadınların çok büyük bir kısmı maalesef fazladan kibarlığı, feminen, kadınsı ve ezik bir davranış şekli olarak görürler. Çünkü ailesinde istemsiz şekilde bir erkeğin nasıl olması gerektiği konusunda rol model aldıkları baba, abi gibi kişiler sert, kural koyan ve dayatıcı pozisyondadır. Ve daha önceki ilişki tecrübelerinde onu etkileyen erkek arkadaşları genelde kibar mizaçlı olmamışlardır. Bu yüzden fazla kibar bir erkeği arkadaş alanına yani friendzone’a atmaları çok normal bir durumdur. Bu yüzden kibarlık yerine daha dominant bir erkek olmaya çalış. Unutma fazladan nezaketin bir eksiklik, zayıflık olarak algılanacaktır.

Pozitif cinsel gerilimi kuramamak

Kızla-erkek arasında pozitif bir cinsel gerilimin olması etkileme için olmazsa olmaz bir şeydir. Eğer kızın fikirlerine sürekli katılmak, onun dediklerini onaylayan tarzda diyaloglara giriyorsan bu çekimi öldürüyorsun demektir. Bunun yerine kızın söylediği şeyleri abartıp-onunla dalga geçmek her zaman işe yarar.

Diğer yandan kızlar erkek arkadaş seçerken kendilerine liderlik edebilecek tarzdaki erkekleri seçerler. Çünkü doğaları böyledir. Sen kendi fikirlerini ona kabul ettirmek ve seni izlemesine izin vermek yerine onun her dediğine sırf ondan hoşlandığın için uyum sağlar ve kabul edersen kendi topuğuna sıkmış olursun. Ve arkadaş alanı yani friendzone’a bir daha hiç çıkmamak üzere dalarsın. Bu aslında kadın erkek rollerinin farkında olma ve ona uygun davranma meselesidir. Kadınlardan rol çalmamalısın. Takipçi olması gereken, senin fikirlerine katılması gereken odur. Sözlerin ve davranışlarında kıza sık sık meydan oku. Bunu da onunla dalga geçerek, zıt şeyler yapıp onu tatlı-sert kızdıracak şekilde yap. Senin çetin ceviz olduğunu anlamasını sağla.

İlgini karşılıksız vermek

Kadın ve erkeğin ilişkide birbirinden farklı beklentileri olur. Erkekler için bu beklenti ana olarak cinsellik üzerine kurulur. Ve ilgili, uyumlu bir kız arkadaş olması beklentisiyle devam eder. Kadınlar içinse bu genelde kendini güvende hissetme ihtiyacıdır. Erkeğin onun hayatını kolaylaştırması ve eğlenceli hale getirmesi gibi faydalardır. İlişkiler genellikle bu beklentinin takasıyla ayakta durur ve devam eder. Eğer sen ona olan emek ve ilgini hiçbir karşılığa dayandırmadan ona bedavadan sunuyorsan, o ne diye sana emek harcasın ki? Zaten her ihtiyacı olduğunda sen yanında oluyorsun, senin ilgin parmaklarının ucunda ve ondan faydalanabiliyor. Yani senden alacağı faydayı zaten almış durumda. İlgiye karşı ilgi, emeğe karşı emek felsefesini benimsersen kendini arkadaşlık alanına atmamış olursun.

Kıza açılma hatasına düşmek

Kızlara sözel olarak açılmak artık lise çağlarında bile demode olmuş bir yöntemdir. Genelde acemi ve içekapanık erkekler bu hataya düşerler. Bunun yerine davranışsal olarak ilgini arttırarak kızdan gelen geribildirime dikkat etmelisin. Yavaş yavaş samimiyetin dozunu arttırmalısın. Kıza açılıp reddedilen erkek genelde doğal bir şekilde bu samimiyeti yükseltmeyen erkeklerdir. Oyunu kuralına göre oynayamadıkları için böyle acemi bir hamle yaparlar.

Dikkat ettiysen kadınlar çok nadir bir şekilde bir erkeğe açılırlar. Bir erkeğe ilgilerini belli etmek isterlerse bunu sözel olarak değil, o erkeğe genel olarak ilgili davranarak bunu yaparlar. Tutup da sözel olarak ondan hoşlandıklarını söylemezler. Eğer erkekten geri ilgi gelmezse kızlar genelde kendilerini çekerler. Peki, kızlar neden böyle davranırlar. Çünkü reddedilmek istemezler. Eğer kızlar çoğu erkeğin yaptıkları gibi bu konuda acemice davransalardı biz de bol bol onlara “seni arkadaş olarak görüyorum” diyebilirdik.

İlgi sinyallerini kıza açılma davetiyesi olarak algılamak

Peki kız bize ilgi sinyalleri verdiğinde ne yapacağız. Kızlar genelde şu şekilde ilgi sinyalleri verirler.

 • Gözlerinin içine uzun süre bakarlar ve gülümserler
 • Sana karşı sıcak davranırlar
 • Sana çeşitli bahanelerle ulaşırlar
 • Konuşurken sana dokunurlar

Ancak bu sinyaller karşısında birden heyecanlanıp açılma hatasına düşersen kızın sanki bu hareketleri hiç yapmamış gibi davranacağını ve seni reddedeceğini görürsün. Öncelikle bunlar yalancı sinyaller olabilir, kız pek çok erkeğe bu sinyalleri veriyordur ve amacı erkeklerin ilgisini üzerine çekmek, o erkekler üzerinden ego tatmini sağlamak olabilir. Bunu birçok kız yapıyor. Kız “acaba bu erkekten bana karşı ilgi uyandırabilir miyim?” diye düşünür. Eğer bunu yapabildiğini görürse kendini iyi hisseder, sonra da seni reddeder.

Kızlar ne kadar erkeğin ilgisi üzerinde olursa o kadar kendilerini iyi hissederler çünkü ilgi ile beslenirler. Aslında sana burada yaptığı ilgili davranışlar olta atmak gibidir. Hemen heyecanlanıp bu oltaya takılırsan sonun hüsran olur. Erkekler “bu kız bana ilgisiz olsa böyle davranmazdı demek ki ilgimi açıkça belli edersem ya da ona bunu söylersem reddedilmem” diye düşünürler. Biz erkekler düz düşünürüz bu bizi hatalı bir sonuca götürür. Bu durumdaki bir erkek kızın ilgi ihtiyacını gideren bir oyuncak durumuna düşer. Kız erkeği reddettiğinde de kız sanki ona hiçbir ilgi işareti vermemiş gibi davranır. Yani kendini geri çeker. Ve erkek karşılığında

 •  “ama gözlerimin içine uzun uzun ilgiyle bakmıştın!”
 • “bana sıcak davranmıştın!”
 • “ilgini belli etmiştin !”

diyemez. Dese bile bunlar ispatlanamayacak üstü kapalı oltalar olduğu için kız bunları inkar eder, “sen benim hareketlerimi yanlış anlamışsın” der. Seni hemen hayal dünyanda bu ilgi sinyallerini yanlış yorumlamakla suçlar. Kadınlar maalesef bu tarz hileli davranışları çok yapıyorlar. Şunu unutma konu ilişkiler olunca genelde sanılanın aksine erkekler kadınlara göre oldukça saftırlar. Böylelikle kadınlar erkekleri kolaylıkla manipüle edebilirler. Diğer taraftan kadın ilk başta sana belli bir ilgi duyduğundan gerçekten bu ilgi işaretlerini göstermiş olabilir ancak sen hemen yelkenleri suya indirip kendini açık ederek bu kadar acemice orantısız bir şekilde hamle yapacak bir hata yapınca haklı olarak birden soğur.

Kızdan gelen ilgi sinyallerini sana özel sanmak

Dediğim gibi kızlar ilgiyle çalışır ve seni arkadaş olarak görüyorum diyen kız çevresindeki erkeklerden ne kadar çok ilgi alabiliyorsa o kadar tatmin olur.  Kadınların kafasında bir erkek arkadaş adayları listesi vardır. Bu listede 10 kişi varsa. En baştaki adaya daha fazla ilgili davranmasının yanı sıra listeye en sondan giren 10.adaya da belli bir ilgi verecektir. Bu durumda açılan erkek tuzağa düşer. Ve kendi kendini eleyerek arkadaş alanına atar. Bu erkekler aynı zamanda flört oyununu oynama konusunda acemi ve bu flört oyununu verdiği strese karşı hemen kırılıp sabırsız davranan erkeklerdir. Senin yapman gereken bu ilgi işaretlerini kızla flört oyununa başlamak için minik bir davet olarak görmektir.

Sevdiğin kızın arkadaş olarak görüyorum demesi

Kızlar seni üzmek istemedikleri ve kibarca reddetmek istediklerinde “seni arkadaş olarak görüyorum” derler. Bu aslında “benim erkek arkadaşta aradığım niteliklerin altındasın” demektir.

Eğer bir kız sana hem seni arkadaş olarak gördüğünü söylüyor hem de seni etrafında tutmaya gayret ediyorsa. Bu senin ilgini sömürdüğü anlamına gelir. Kızlar bu ilgiyi aynı anda ne kadar fazla erkekten alabilirlerse özgüvenleri o kadar artar, egoları tatmin olur ve kendilerini iyi hissederler. O yüzden bu ilginin kesilmesini istemezler. Mümkün olduğunca seni yan cepte tutup, arkadaş olarak gördüklerini ifade ederek seni çevrelerinde tutmak isterler. Bu aynı zamanda çevredeki diğer kadın ve erkeklere hava atmanın iyi bir yoludur. “Herkes bana yazıyor, bana aşık, bak bu çocukta benden hoşlanıyor tavırları !” sergilerler. Bu onların sosyal değerlerini arttırır.

Seni arkadaş olarak gören kıza nasıl davranılır ?

Öncelikle seni ilgin oldukça değerli bir şey ! Buna göre hareket et! Kendi ilgini değersiz bir şeymiş gibi kızın ayaklarında paspas etme. Kızlar erkeklerin ilgisinden oldukça fazla beslenirler demiştim. Kız seni reddediyor olsa bile senin gibi gibi bir çok erkeğin ilgisi olmasa emin ol karşındaki kızın özgüveni aylar içinde en azından %50 düşerdi ! Burada senin yapman gereken ilginin daha iyi para edeceği pazarlar bulmaktır. Diyelim ki senin ilgin ticari bir ürün ve sen bu ürünü değerinin çok altında değer biçen bir sarrafa satmak istiyorsun. Sence bunu yapmak mı daha mantıklı yoksa gidip bu ürüne daha yüksek fiyat biçen sarraflar aramak mı ?

Doğru bildin ! İlgini daha iyi değerlendirecek kişiler bulmalısın. Seni arkadaş olarak görüyorum diyen kadın karşısında değer kaybeden ilgini hemen başka kadınlara yönlendirmelisin.

Bunu yaparak o kıza şu sinyalleri veriyorsun :

 • Benim ilgim senin sandığın gibi ucuz değil!
 • Senin ilgin benim için o kadar da önemli değil !
 • Olmazsa olmaz değilsin !
 • Çevrede kaliteli erkekten anlayacak onlarca kadın var !
 • Birçok potansiyel sevgili adayına sahibim !

Bu akıllıca hamle karşısında karşındaki kadın bir süre sonra senin değerini tekrar kafasında tartma sürecine girecektir. Çünkü diğer erkeklerin yaptığı gibi o kadına yapışıp kalmadın. Bu durumdonun kafasındaki kişisel imajın zamanla olumlu olarak değişecektir. Ancak sen ileride değişecek bu durum için bu hareketi yapmamalısın, aksi halde muhtaç görünürsün. Kız senin ilgine cevap vermezse bu ilgiyi gidip başka kızlara yönelt. Zamanla o kız geri gelirse gelir. Bunu özel olarak onu kıskandırmak, ona ders vermek için yaparsan sana garanti veriyorum başarısız olacaksın.

Seni arkadaş olarak görüyorum’a karşı verebileceğin eğlenceli yanıtlar

Seni arkadaş olarak görüyorum diyen kıza şu eğlenceli cevapları söyleyebilirsin.

 • Hadi ya. 3.eşim olur musun diye soracaktım bende 🙂
 • Tamam hafta sonu seni halı saha kadrosuna yazıyorum o zaman 🙂
 • Bana uyar hesabı yarı yarıya paylaşıyoruz o zaman.

Tabi bu cevaplar sonucu değiştirmeyecektir. Sadece mizah yeteneğini reddedildikten sonra bile kullanabiliyor olman duygusal olarak yıkılmadığını karşı tarafa gösterecektir. Bu da erkek için çok önemli bir güçtür aslında.  Sen sen ol, ben seni arkadaş olarak görüyorum duvarına çarpmadan önce gerekli önlemleri al. Yoksa sevdiğin kızın arkadaş demesi kaçınılmaz olacaktır.

 


Secret
Secret

Sitenin tek yazarı olarak Secret nickini kullanıyorum. Okuduğunuz yazılara yorum yaparak makaleyle alakalı fikirlerinizi belirtebilir, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Goldenboy
Goldenboy
5 ay önce

Bu yazı .’friendzone’ yada ‘friendzone dan nasıl çıkılır’ ile alakalı gördüğüm tüm makalelerden/yazılardan daha detaylı ve faydalı. Halen daha yeni bilgiler fark ediyorum bu konuyla ilgili.

Bu yazılarının devamını bekleriz.