Tip sadece erkeklerce çok anlam yüklenen bir şeydir. Ortalama tipli bir erkeğin yakışıklı olmaya ihtiyacı yoktur. Bunu erkeklere cesaret vermek için söylemiyorum. Kendimde ve çevremde bu durumun nasıl işlediğine yüzlerce kez şahit oldum. Üstelik tip konusundaki bu inançları erkeklere çok büyük zarar veriyor.

Yazıda bu düşüncemi 3 ana madde üzerinden anlatacağım. Bu maddeler kısaca şunlar:

  1. Yakışıklılık nesne gibi bir şey değil, bir durumdur. Erkeklerin genelde yakışıklı değilim demelerinden asıl anlaşılması gereken ruh ve enerji eksikliğidir.
  2. Tip daha çok lisede işe yarayan bir şey (Nedenini açıklayacağım). Bu aşamayı geçip hala tipe takılmak büyüyememe belirtisidir.
  3. Erkekler arkadaşlık anlamında sizin tipinizi umursamıyor, erkeklerle diyalogunuz direk olarak kadınlarla olan başarınızı etkiliyor

Yakışıklılık sabit bir şey değil, bir durumdur

Sosyal bir ortamda bir erkeğin tipinden ezici bir biçimde daha önemli olan şey o ortamdaki öncelikle erkeklerin ve sonra kadınların o erkeğe nasıl tepki verdikleridir. Erkek yürüyen enerjidir, yaptıklarıdır, ortama kattıkları, o insanlarla kurduğu ilişki biçimidir. Erkek yakışıklı olup da ortalıkta kasılarak yürüyen kişi değildir.

Erkek yakışıklı olsa bile iletişim ve başarı odaklı değilse, çevresine karşı etkisizse kadında güven oluşturmaz ve pasif bir erkek olarak algılanır. Olsa olsa genetik olarak şanslı ama etkisiz biri olarak algılanabilir. Yakışıklı diye bakılan tipler de kenarda bekleyen pasif değil, diyalog geliştiren tiplerdir.

Herkes etkili bir kişi olmanın yanında biraz da yakışıklı olmak ister. Benim söylediğim yetişkin bir erkek için tipin bir dezavantaj oluşturmadığı ve takılmaya değecek bir şey olmadığıdır. Çünkü tip konusundan çok daha ağır basan öncelikler vardır. (Tipinize önem vermeyin, bakımsız gezin demiyorum. Eldeki Allah vergisi malzemeyi en iyi şekilde kullanın ama yakışıklı olmaya ihtiyacınız yok. Bakımlı olmak ile yakışıklı olmak ayrı şeylerdir.)

Tipten çok daha önemli şeyler var demiştim. Erkek olarak kendine güvenli, mutlu, iletişime açık bir enerjide olman çekiciliğinin %70’ini tamamlar. Bu durum kadına başlı başına erkeğin başarısı, zihinsel sağlığı, hayattaki potansiyeli gibi konularda onlarca bilgi verir. Enerjisi bitik, iletişim konusunda güvensiz bir erkek çok yakışıklı da olsa etki bırakmaz ve tercih edilmez.

Yakışıklı olmak ilk intiba olarak olumlu etki yapar ancak bu satrançta oyunun başında yapılan ilk birkaç iyi hamle gibidir. Oyunun en başında biraz avantajı olmanı sağlar. Bir süreliğine, hepsi o kadar. Ve erkeğe has diğer şeyler eksikse etkili olma durumunu çok çabuk yitirir. Kadın gidip ortamdaki tipsiz sayılabilecek ama iletişimi kuvvetli, çevresinde olumlu bir imaj geliştirmiş, erkeklerden iyi tepki alan erkeği gönül rahatlığıyla tercih edecektir.

Yakışıklı olmanın önemi lisede kaldı

Yakışıklı olmak özellikle lise çağlarında daha etkili olan bir şeydir. Çünkü o yaşta hayatlarının başlarında olan gençler arasındaki fark hayatta henüz o kadar açılmamıştır. Çünkü oyun onlar için yeni başlıyor gibidir. Yarış henüz başladığında en hızlı ve en yavaş at başlama çizgisine yakın bir yerlerde hemen hemen eşit konumda gibi görünürler. Ama bu fark git gide açılacaktır. Lisedeki öğrenciler içinde aynısı geçerli. Bu yüzden tip lise çağındaki öğrencilerde daha ayırt edici. Lise gibi farklılıkların kapandığı, daha kısır bir ortamda tipin ve hatta iletişim yeteneğinin olması gerekenden daha fazla öne çıkması anlaşılır bir şeydir.

Yetişkinlerin ise hala tip gibi şeylere takılması vizyonsuz bir durum. Yetişkinlerin dünyasında ise ufak farklılıklar bile zamanla çok büyük farklara neden olur, işin içine kişinin değerinin göstergesi olan çok fazla değişken girmeye başladıkça tip kıstası oldukça gerilerde kalacaktır.

Erkek Yürüyen Enerjidir

Erkek yürüyen enerjidir. Erkek kendini dünyaya kadınlar gibi fiziksel olarak ifade eden bir varlık değildir! Bulunduğu ortamlarda fiziksel olarak yer kapladığın bedenin değil, kendini nasıl temsil ettiğin, nasıl temaslarda bulunduğun, ne katma değer ürettiğin önemlidir. Fiziki kütlen arka fondaki ışık gibidir. Çünkü kızlar bizim gibi görsel çalışmazlar ve tipten öte bir sürü özelliğe bakarlar.  Bu konuda kendini sınaman için sana bir tavsiye vereyim:

Erkek yürüyen enerjidir demiştim. Spor salonu erkeklerin kendilerini bu konuda sınamaları ve geliştirmeleri için biçilmiş kaftandır. Öncelikle mahalle arası olmayan kurumsal bir spor salonuna gitmeni tavsiye ederim. Çünkü kurumsal salonlara erkek ve kadın olarak çok daha fazla insan giriş çıkışı olur ve burada diyaloga geçebileceğin farklı tarzda insan sayısı çok daha fazladır.

Diyelim ki bu spor salonuna gittin ve orada 3 ay çalıştın ancak neredeyse kimseyle muhabbetin olmadı. Bu durumda çok yanlış yoldasın demektir. Erkek yürüyen enerjidir hatırladın mı? Eğer aşağı yukarı böyle davranıyorsan suçu tipine atmayı bırak. Çevrene karşı olumlu imaj geliştirme bunun neresinde? Böyle davranarak erkeklerden nasıl iyi tepki alacaksın? Bu durumda etkili olmadan ve kendini ortama kattıkların üzerinden tanımlamandan söz edebilir miyiz? Hiç konuşmayıp cool olmaya çalıştığını düşünen kendini kandırır. Bu da lisede kalan bir davranıştır. Bu durumda kendinin cool olduğunu düşünen erkeklerin %90’ı bu durumda hayat enerjisi bitmiş, etkisiz kişiler olarak görünüyorlar.

Spor salonunda yavaş yavaş oradaki iklimin bir parçası olmalısın. Bunu sadece kızların dikkatini çekmek için yapmanı söylemiyorum. Amaç kız olsun ya da olmasın böyle olmayı alışkanlık haline getirmelisin. Orada neredeyse kimseyle konuşmayan, insanların görünce selam vermedikleri bir adamla insanlarla ayaküstü muhabbet eden, spor salonu hocalarının görünce selam verdikleri saygı duyulan bir adam farklı olacaktır. Böyle bir adam olduğunda hem kadınlar hem de diğer erkekler seninle daha fazla konuşmak isterler. Bu durumda kızların sana bakışı değişir. Çünkü diğer insanlar sana olumlu tepki veriyorlardır. Yakışıklı olup bir kızın anlık olarak görsel anlamda ilgisini çekmen sana neredeyse hiçbir şey kazandırmaz. Etkiyi çok kısa bir sürede kaybedersin.

Zeki ama çirkin bir adam şuan ve her zaman kızlarla başarılı olacaktır. Yakışıklı bir ahmak ise katlanılamaz bir şeydir ! – William M. T.

Bir dezavantaj olarak yakışıklılık

Aynı zamanda bu tip mevzusu erkeklerin kafalarını çok meşgul ederek daha önemli olan mevcut iletişim yeteneklerini geliştirmeye

yeterli önemi vermemelerine neden oluyor. Bunu şu mantıkla söylüyorum. Tipinin düzgün olması evet iletişim becerin ve maskülen enerjin belli bir seviyede ise senin için bir artıdır. Ancak bu gibi şeyler iyi değilse tipinin iyi olmasının sana neredeyse hiçbir faydası olmaz. Üstelik zararı olur çünkü kendini tipim iyi diye avutursun ve bu özelliğine boş yere güvenerek kızların seni tercih edeceği gibi yanlış bir beklentiye girersin. Asıl seni ön plana çıkartacak ve parlatacak olan iletişim becerini, değer üretme özelliğini geliştirmeye yeterli önemi vermezsin.

Kızlarla aranızın iyi olması için iyi bir tipe sahip olunması gerektiği fikri kurgulanmış dizi ve filmlere pazardan elma seçer gibi yakışıklı erkeklerin koyulmasıyla alakalı. Oysa sosyal bir ortamı gözlediğinde yakışıklılar değil de girişkenlerin, özgüvenlilerin, kalifiye olanların iş yaptığını görürsün. Burada kurguya değil gerçeği gözlemlemen gerekiyor. Tip önemli mi, evet önemli ama kafaya takmaya değecek kadar değil. Sadece son derece bakımlı ol, spor yap ancak tipine takılma, önemli olan tipinle değil başarınla kendini farklılaştırmandır. Tipe suç bulmak kolaya kaçmaktır. Böyle yapıyorsan muhtemelen sende tipinden önce eleştirilecek çok yön var. Kendine şunu sor, her donanımın tam ve sadece tipin mi eksik ? Kızlarla başarı konusunda bir kıstas alacaksan bunu tipin üzerinden yapma, çevrendeki-sosyal ortamındaki insanların sana nasıl tepki verdiği üzerinden yap. Daha doğru sonuçlara varırsın.


Secret
Secret

Sitenin tek yazarı olarak Secret nickini kullanıyorum. Okuduğunuz yazılara yorum yaparak makaleyle alakalı fikirlerinizi belirtebilir, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
DaniKohmen
DaniKohmen
2 ay önce

Merhaba,
Yazı kesinlikle mükemmel. Biz erkekler kadınları fizikleriyle değerlendirdiğimiz için sanki kadınların da biz erkekleri sadece fiziksel ozelliklerimizle değerlendirdiğini düşünüyoruz. Şunu eklemek istiyorum sadece. Lisede uzun boylu çok yakışıklı vir arkadaşım vardı. Tüm kızlar onu arzulardı. Üniversiteye geçtiğinde kilo aldı kendini iyice saldı çünkü kadınların zaten ona geldiğini kendine bakmasına gerek olmadığını söylerdi (evet kadınlar hala ona gelirdi). Çok yakışıklı olmanız veya diğerlerinden zeki olmanız sizin dezavantajınıza olabilir. Kendinizi rakipsiz gördüğünüz an kaybettiniz demektir. Daima kendinizin en iyisi olmaya çalışın. İyi bir saç stili bulun, iyi giyinin, yağsız bir vücut yapın, diksiyonunuzu ilerletin, terfi almaya çalışın, ek iş bulun vb. Hadi aslanlarım.